A3 Haber

MEB talimatı: Öğrencileri sabah namazı için ‘dergaha’ götürün!

MEB talimatı: Öğrencileri sabah namazı için ‘dergaha’ götürün!

MEB talimatı: Öğrencileri sabah namazı için ‘dergaha’ götürün!
Kasım 04
09:20 2019

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “7 Peygamber 7 Tema” projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerinin sabah namazında “dergâha” götürülmesi talimatını verdi. Proje kapsamında hazırlanan etkinlikler çerçevesinde dergâha götürülen öğrenciler sabah namazı kılacak. Namazın ardından halk arasında “tirit” olarak bilinen et suyuna ekmek konularak hazırlanan yemekten ikram edileceği bildirildi.

AKP iktidarının göreve geldiği günden bu yana her yaş grubundan öğrenciler için düzenlediği dinsel etkinliklere bir yenisi eklendi. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrencilerin sabah namazı için “dergaha” götürülmesi talimatı verdi. Sabah namazının ardından öğrencilere “tirit” ikram edilmesini de istedi.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, MEB, “7 peygamber 7 tema” projesi kapsamında okul öncesinden başlayarak okullarda bir dizi etkinlik yapılmasını istedi. Etkinlikler arasında, “öğrencilerin sabah namazına dergâha götürülmesi ve orada tirit ikramı” yer aldı. “Cömertlik ve misafirperverlik” başlıklı tema kapsamında okul zillerinin melodisinin de Barış Manço’nun “Halil İbrahim Sofrası” şarkısı olması istendi.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden “hassasiyet gösterilmesi” talep edilerek gönderilen resmi yazıda, okul öncesi, ilkokul, ortaokul, imam hatip lisesi ve diğer liseler için 14 farklı etkinlik çizelgesi yer aldı. “İbrahim Peygamber”in anlatılacağı, “Cömertlik ve misafirperverlik” temalı etkinlikler arasında, “Halil İbrahim Sofrası kurulması, animasyon, resim yarışması, okul zillerinin değiştirilmesi, okul ve belediye panolarına “Hz. İbrahim’e ait dikkat çekici görsellerin asılması, kalabalık alanlara 2 farklı afiş asılması” zorunlu etkinlikler olarak sıralandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara ikisinin yapılmasını istediği ve okul öncesinden başlayarak her kurum için seçmeli etkinlikler arasında gösterilen “Hz. İbrahim’in makamının ziyareti, müzede gösterimi” de bulunuyor. Ortaokuldan başlayarak imam hatip ve diğer lise öğrencilerine sabah namaz vakti sonrasında “dergâhta tirit ikramı” yapılması istendi. Bu konuda Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) ve belediyeden destek alınması önerildi. Üniversitelerden alınacak destekle de liselerde seminer ve konferanslar yapılması talep edildi. Liselerde ise ayrıca pansiyonlarda kalan öğrencilerin gündüzlü öğrencilerce evlerde ağırlanması da etkinlik önerileri arasında yer aldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER