A3 Haber

Almanya ‘eşcinsellik onarım terapisini’ yasaklıyor: Çünkü hastalık değil…

Almanya ‘eşcinsellik onarım terapisini’ yasaklıyor: Çünkü hastalık değil…

Almanya ‘eşcinsellik onarım terapisini’ yasaklıyor: Çünkü hastalık değil…
Kasım 05
08:15 2019

Almanya’da “eşcinsellik onarım terapisini” yasaklamayı hedefleyen bir yasa tasarısı hazırlandı. Sağlık Bakanı Jens Spahn tarafından açıklanan yasa tasarısı 18 yaşından küçük kişiler için bu “terapinin” yasaklanmasını öngörüyor.

Cinsel kimliği bastırmanın, depresyon ve anksiyeteye yol açtığı, hatta intihar riskini de arttırdığı konusunda tıp dünyasında büyük ölçüde görüş birliği var. Bu riskler, ailesinin baskısı ya da mensup oldukları din nedeniyle “eşcinsellik onarım terapisi” uygulananlar için de geçerli.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Almanya’da Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, tartışmalı bu terapi yönteminin yasaklanması için harekete geçerek bir yasa tasarısı hazırladı.

İSTİSNALAR OLACAK

“Terapiye” yetişkinlerde sadece belirli koşullarda izin verilecek. Söz konusu
kişinin “kandırılmadığı, zorlanmadığı ve tehdit edilmediğinin kanıtlanması” şartı aranacak. 16-18 yaş arasındaki kişilerde ise “terapi görecek” kişinin riskleri ve olası sonuçları anlayabilecek durumda olduğuna ilişkin kanıt istenecek.

HER YIL BİN KİŞİ ‘TERAPİ’ GÖRÜYOR

Bu “terapi” ülkede dini liderler ve psikoterapistler tarafından uygulanıyor. Ülkede her yıl 1000 kadar kişinin “terapi” gördüğü belirtiliyor. Sıklıkla çocuk ve
ergenlik yaşlarındaki kişilere uygulanan “terapi” elektroşok ve “kaçınmalı şartlandırma” gibi teknikleri içeriyor.

Uzmanlar, etkinliği kanıtlanmayan “terapinin” depresyon, anksiyete ve yüksek
intihar riskine yol açtığını söylüyor.

‘EŞCİNSELLİK HASTALIK DEĞİL’

Kendisi de eşcinsel olan Sağlık Bakanı Spahn, Alman yayın kuruluşu RND’ye eşcinselliğin bir hastalık olmadığını, bu nedenle tedavi de gerektirmediğini söyledi.

Bu terapinin uygulandığı pek çok kişide, “çoğu zaman ağır bedensel ve ruhsal acıya” yol açıldığının altını çizen Spahn, bu yasak yoluyla cinsel kimliği nedeniyle güçlükler yaşayanlara da destek mesajı verilmiş olunduğunu kaydetti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER