A3 Haber

‘Suudi Arabistan hükümeti, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe aldı’ iddiası

‘Suudi Arabistan hükümeti, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe aldı’ iddiası

‘Suudi Arabistan hükümeti, kullanıcıları gözetlemek için Twitter çalışanlarını gizlice işe aldı’ iddiası
Kasım 07
07:48 2019

Suudi Arabistan hükümetinin, muhaliflerin kişisel hesap bilgilerini edinmek için iki Twitter çalışanını gizlice işe aldığı belirtildi.

Sputnik’in ABD basınından aktardığı haberlere göre, San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde açılan davanın dilekçesinde, Suudi yetkililerin, binlerce Twitter kullanıcısının özel verilerine erişim sağlamak amacıyla sosyal medya devi çalışanlarını koordineli şekilde işe alma çabaları ayrıntılı şekilde yer aldı.

Twitter’ın eski 2 çalışanı olan Ahmad Abouammo ve Ali Alzabarah, Suudi Arabistan adına casusluk faaliyetleri yürütmekle suçlanıyor. Abouammo sahte belge hazırlama ve Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’na (FBI) yalan beyanda bulunmakla suçlanırken; Alzabarah ise Suudi yetkililer adına, 2015 yılında 6 binden fazla Twitter kullanıcısının kişiler verilerine erişmekle suçlanıyor. Ayrıca Suudi vatandaşı olan Ahmed Almutairi’nin de söz konusu 2 eski Twitter çalışanı ve Suudi yetkililer arasında aracı olarak harekete ederek casusluk faaliyeti yürütmekle suçlandığı belirtiliyor.

HEDEFTE GAZETECİLER VE MUHALİFLER VARDI

Soruşturmayı yürüten savcılar, 2015’ten beri 6 binden fazla Twitter kullanıcısının hesabına girildiğini, bunlardan en az 33’ü hakkında Suudi Arabistan kolluk kuvvetleri tarafından daha önceden Twitter şirketine acil ifşa talebinde bulunulduğunu bildirdi.

Hedeflenen hesaplar arasında, 1 milyondan fazla takipçisi bulunan popüler gazetecilerin ve hükümet muhaliflerinin de bulunduğu kaydedildi.

Mahkemeye sunulan dilekçede ayrıca şirketteki görevleri Twitter kullanıcılarının özel bilgilerine erişimi gerektirmeyen Twitter çalışanlarının, pahalı saatler ve gizli banka hesaplarına aktarılan 10 binlerce dolar ile ödüllendirildiği bilgisi paylaşıldı.

Olayın açığa çıkmasının ardından işlerine son verilen ve Suudi hükümeti adına çalışan iki Twitter çalışanından birinin, ertesi gün ailesi ile birlikte Suudi Arabistan’a uçup bir daha ABD’ye dönmediği, diğerinin ise açılan dava çerçevesinde hakim karşısına çıkmasının beklendiği aktarıldı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER