A3 Haber

Atatürk koşusuna Milli Eğitim engeli

Atatürk koşusuna Milli Eğitim engeli

Atatürk koşusuna Milli Eğitim engeli
Kasım 08
09:47 2019

Bursa Osmangazi ve Gemlik ilçe milli eğitim müdürlükleri, 10 Kasım’da Atatürk adına yapılacak kros yarışmasına önce ‘olur’ yazısı gönderdi, ardından ‘sehven gönderilmiştir’ diyerek iptal etti.

Bursa Uludağ Rotary Kulübü ile Atletizm Federasyonu işbirliğinde 13 yıldır gerçekleştirilen kros yarışması, bu yıl “10 Kasım Atatürk’ü Anma” ismiyle düzenlendi. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de izniyle yapılan yarışlara Osmangazi ve Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri engel oldu.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre, müdürlükler tarafından önceki akşam saatlerinde okullara “Yarışmalara katılmayın” yazısı gönderildi. Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 25 Ekim tarihinde okullara gönderdiği yazıyla öğrencilerin bu yarışmalara katılımının sağlanmasını istemişti.

“İLK YAZI SEHVEN GÖNDERİLDİ”

Ancak 6 Kasım akşamı okullara gönderilen ikinci yazıyla “ilk yazının sehven gönderildiğini” belirterek, öğrencilerin koşuya katılımına izin verilmemesini istedi. Yarışmaya katılamayacağını öğrenen öğrenciler gözyaşlarına boğulurken, öğretmen ve veliler hayal kırıklığı yaşadı.

CHP’DEN TEPKİ BAKAN SELÇUK’A SORU

Yaşananların ardından ilk tepki, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’ndan geldi. Kayışoğlu, Meclis’te yaptığı konuşmada, “Ömrünü savaşlarda geçirerek bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele etmiş olan Atatürk’ten rahatsızlığınızın sebebi nedir” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yazılı yanıtlaması istemiyle önerge sunan CHP’li vekil, “Bu konuyla ilgili bir inceleme ve araştırma başlatılacak mıdır?” diye sordu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER