A3 Haber

BM raporu: Türkiye, Libya’ya yönelik ambargoyu deliyor

BM raporu: Türkiye, Libya’ya yönelik ambargoyu deliyor

BM raporu: Türkiye, Libya’ya yönelik ambargoyu deliyor
Kasım 08
10:35 2019

Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2011 yılından beri Libya’ya uygulanan ambargoyu düzenli şekilde ihlal ettikleri öne sürüldü.

Birleşmiş Milletler uzmanlarının hazırladığı rapor doğrultusunda Türkiye, Ürdün ve BAE düzenli şekilde ve bazen açıktan, ambargo altındaki Libya’ya silah tedarik ettiği iddia edildi. BM raporu, Fayiz el Serrac hükümetine destek veren Türkiye’nin, zırhlı araçlardan drone’lara kadar çeşitli askeri teçhizat sağladığını iddia etti.

Euronews’in AFP’den aktardığı habere göre, Ürdün geçtiğimiz Nisan ayında Libya’nın başkenti Trablus’a saldırı emri veren General Halife Hafter’e bağlı birlikleri eğitmekle suçlandı. Bir başka Hafter destekçisi BAE’nin de Hafter kuvvetleri adına saldırı uçağı kullandığı öne sürülüyor. BAE’nin ayrıca, Temmuz ayında Trablus’ta yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya dahlinden şüpheleniliyor.

YAPTIRIMLARA UYULMUYOR

29 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzman raporunda, “Savaşan her iki tarafın da silah, askeri teçhizat ve teknik destek aldığı ve Libyalı olmayan savaşçıların silahlarla ilgili yaptırımlara uymadığı” ifadelerine yer verildi.

AFP haber ajansının ulaştığı gizli tutulan raporda uzmanlar ayrıca, Serrac ve Hafter’i destekleyen Suudi Arabistan ve Çadlı silahlı grupların da varlığı üzerinde durdu ancak bu grupların etkisinin sınırlı olduğunu kaydetti.

KOMİTE ARALIK’TA GÖRÜŞECEK

Raporun ay sonunda Güvenlik Konseyi’nin Libya’dan sorumlu yaptırımlar komitesinde 15 üye tarafından tartışılması ve Aralık ayında yayımlanması bekleniyor.BM uzmanları, tablonun Libya’nın güvenliği, istikrarı ve barışa yönelik tehdit oluşturan çoklu eylemleri tanımladığını söylüyor.

ERDOĞAN “SİLAH GÖNDERİYORUZ” DEMİŞTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada Libya’ya silah gönderildiğini doğrularken “Libya ile bir askeri işbirliği anlaşmamız var. Eğer bir talepte bulunurlarsa onlara silah veriyoruz, onlar da bunun için ödeme yapıyor. Savunma ihtiyaçları bakımından, ekipman bakımından ciddi bir problemleri var” ifadelerini kullanmıştı. Libya’ya 2011 yılından bu yana BMGK tarafından silah ambargosu uygulanıyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER