A3 Haber

Arjantin’in yeni devlet başkanı Fernandez’den IMF’ye rest: Bu borcu ödemeyeceğiz

Arjantin’in yeni devlet başkanı Fernandez’den IMF’ye rest: Bu borcu ödemeyeceğiz

Arjantin’in yeni devlet başkanı Fernandez’den IMF’ye rest: Bu borcu ödemeyeceğiz
Kasım 09
08:29 2019

Arjantin’in yeni Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Uluslararası Para Fonuna (IMF) rest çekti. Görevi devralacağı Mauricio Macri’nin döneminde alınan 57 milyar dolarlık borcu, şu anki koşullar altında ödemeyeceklerini söyledi.

Arjantin’de kısa süre önce devlet başkanı olarak seçilen Alberto Fernandez, ülkesinin karşı karşıya olduğu ciddi ekonomik krizin sorumlusunun IMF olduğunu söyledi.

Rafael Correa’nın yaptığı “Correa ile Sohbet” programında konuşan Fernandez, 2015’ten bu yana ülke dış borcunun şiştiğini açıkladı.

Fernandez, IMF’nin Mauricio Macri hükümetini ayakta tutabilmek için 57 milyar dolar borç verdiğini savundu.

Fernandez, “İnsanlık tarihindeki en pahalı siyasi kampanya Macri’nin kampanyası; Arjantin’e 57 milyar dolara mal oldu” dedi.

Arjantin’in borçlarını her zaman ödediğini de hatırlatan Fernandez, 1957’de IMF’ye girdiklerini ve 2005’te 9.8 milyar doların yüzde 100’ünü ödediklerini söyledi.

Yeni devlet başkanı ayrıca “Dünyanın anlaması gereken, bizim Macri’ye benzemediğimiz. Yalan söylemiyoruz. Arjantin ekonomisinin koşulları altında bu parayı ödeyemeyiz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

IMF, bugüne kadar Macri hükümeti ile imzalanan anlaşmalar çerçevesinde vermeyi taahhüt ettiği 56.3 milyar doların 44 milyar dolarını Arjantin’e verdi. ABD Başkanı Donald Trump da, geçtiğimiz Cuma günü Fernandez’le yaptığı telefon görüşmesinde IMF’nin mevcut hükümet tarafından üstlenilen kurtarma ile ilgili işbirliği yapacağını söyledi. Macri hükümeti 10 Kasım günü resmi olarak sona erecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER