A3 Haber

Tarlada çalıştırılan çocuğun ayağı silaj makinesine sıkışıp koptu: 2 milyondan fazla çocuk işçi var!

Tarlada çalıştırılan çocuğun ayağı silaj makinesine sıkışıp koptu: 2 milyondan fazla çocuk işçi var!

Tarlada çalıştırılan çocuğun ayağı silaj makinesine sıkışıp koptu: 2 milyondan fazla çocuk işçi var!
Kasım 09
11:46 2019

Denizli’de tarlada çalıştırılan 17 yaşındaki “çocuk işçi”nin silaj makinesine kapılan sağ ayağı bilekten koptu. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin 2018 verilerine göre Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 2 milyonun üzerinde “çocuk işçi” bulunuyor.

Denizli’de, tarlada çalıştırılan 17 yaşındaki Resul Ersoy adlı çocuğun silaj makinesine kaptırdığı sağ ayağı bilekten koptu. Hastanede tedaviye alınan Ersoy’un kopan ayağı parçalandığı için yerine dikilemedi.

Acıpayam’ın kırsal Çiftlik mahallesindeki bir tarlada önceki gün silajlık mısır hasadı yapıldı. Hasat edilen mısırlar, bir yandan da hayvan yemi olarak kullanılmak üzere silaj makinesinden geçirilmeye başlandı. Makinenin ağzına sıkışan mısırları itmek isteyen Resul Ersoy, sağ ayağını makineye kaptırdı.

Acı içinde bağıran Ersoy’un yardımına gelerek makineyi durduran vatandaşlar, durumu itfaiye, sağlık ve jandarma ekiplerine bildirildi. İtfaiye ekipleri, ayağı makineye sıkışarak kopan Ersoy’u kurtardı. Ersoy, Pamukkale Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı. Ersoy’un, makinenin içinde kalan ve bilekten kopan ayağı da buzlu bir poşet içine konulup, hastaneye yetiştirildi. Ancak, bilekten kopan ve parçalandığı belirlenen ayak, yerine dikilemedi.

İSİG: TÜRKİYE’DE 2 MİLYONUN ÜZERİNDE ‘ÇOCUK İŞÇİ’ VAR 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen Nisan ayında yayınladığı veriler, 2017’de yüzde 20,3 olan çocuk işçi oranının 2018 yılında yüzde 21,1’e çıktığını, yani bir yılda 7 bin arttığını ortaya koydu.

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin 2018 verilerine göre ise, Türkiye’de resmi olmayan rakamlara göre 2 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunuyor.

İSİG Meclisi, Türkiye’de 2013 yılı ile 2018 yılının ilk 5 ayına kadar “toplam 319 çocuk işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini”, bunların 29’unun mülteci/göçmen çocukları olduğunu ifade ediyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER