A3 Haber

CHP’den ‘Boğaziçi’ raporu: Muhalefet belediyelerini çalışamaz hale getirmek isteniyor

CHP’den ‘Boğaziçi’ raporu: Muhalefet belediyelerini çalışamaz hale getirmek isteniyor

CHP’den ‘Boğaziçi’ raporu: Muhalefet belediyelerini çalışamaz hale getirmek isteniyor
Kasım 10
09:00 2019

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak, İstanbul Boğazı ve belediyelerle ilgili yeni düzenlemelerle ilgili rapor hazırladı. Raporda “Amaç muhalefet belediyelerini çalışamaz hale getirmek” denildi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, AKP’nin İstanbul Boğazı ve belediyelerle ilgili yasal değişiklik planına ilişkin bir rapor hazırladı.

‘YETKİLER CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA TOPLANIYOR’

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da sunulan raporda şu görüşler savunuldu:

“İktidarın belediyelere yönelik yürüttüğü yasa değişikliği hazırlıkları, belediyeleri çalışamaz hale getirme ve yerel yönetimlerin yetkilerini tek elde toplama amacına yöneliktir. Yasalarda planlanan değişikliklerle belediyelerin atama, imar, şehir planlama gibi yetkileri Cumhurbaşkanlığı’nda toplanmak istenmektedir.”

‘BELEDİYELERİ KAYBEDİNCE YASA DEĞİŞİKLİĞİ GÜNDEME GELDİ’

“Değişiklikler ile büyükşehir belediyelerinde genel sekreter, başkan yardımcıları ve belediye iştiraklerinin genel müdür atamalarının Cumhurbaşkanlığı’nca yapılması planlanıyor. Büyük kentlerdeki kupon arazilerin, denizi olan kentlerde kıyı şeritlerinin, Boğaz’ın imar ve yapılaşma planlarının ve bu konudaki yetkilerin, Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulacak kurula verilmesi planlanıyor.

25 yıldan bu yana yönettikleri İstanbul ve diğer büyükşehirlerde belediyelerin yetkilerine dokunmak aklına gelmeyen iktidarın, bu belediyeleri kaybettikten sonra yasa değişikliğini gündeme getirme gerekçesi ortadadır. Amaç belediyelerin elini kolunu bağlayıp, icraat yapamaz hale getirmektir.”

BOĞAZ’DA YETKİ CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA

“Boğaz’ın imar ve yapılaşma planlarının ve bu konudaki yetkilerin, Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturulacak kurula verilmesi planlanıyor.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER