A3 Haber

Aslı Erdoğan’dan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’na yanıt: Sizlere sadece ayna tuttum

Aslı Erdoğan’dan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’na yanıt: Sizlere sadece ayna tuttum

Aslı Erdoğan’dan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı’na yanıt: Sizlere sadece ayna tuttum
Kasım 11
17:09 2019

Yazar Aslı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın kendisine dair yaptığı “Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık” ifadesine, “Sizlere sadece ayna tuttum” yanıtını verdi.

Yazar Aslı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın kendisine dair yaptığı açıklamaya bir mektupla yanıt verdi. Erdoğan, kamuoyu ile paylaştığı mektupta Safran’a düşünce özgürlüğüne saygılı olma çağrısında bulunarak “Ben bir yazar olarak sizlere sadece ayna tuttum” dedi.

Safran’ın kendisine bu şekilde hitap etmesini yakışıksız bulduğunu ifade eden Aslı Erdoğan, “Sn. Bakan Yardımcısı, beni aşağılamak uğruna ‘böylesi günler için parlatılmış’ deyimini kullanırken, aslında beni değil, edebiyatıma önem veren pek çok kişi ve kurumu aşağılamışsınız” ifadesini kullandı.

Erdoğan, kamuoyu ile paylaştığı mektupta, MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’a hitaben şöyle seslendi: “Milli Eğitim Bakanlığını temsilen konuşan bir şahsın, kendi ülkesinin, kendi dilinin, dünya ölçeğinde başarılar kazanmış bir yazarına bu şekilde hitap etmesini yakışıksız buldum. Sn. Bakan Yardımcısı, beni aşağılamak uğruna ‘böylesi günler için parlatılmış’ deyimini kullanırken, aslında beni değil, edebiyatıma önem veren pek çok kişi ve kurumu aşağılamışsınız. Bunların arasında, Simon de Beauvoir, Avrupa Sanat Ödülü, Vaclav Havel, Sait Faik Ödülünün de aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde ödül jürisini, kitaplarımı yayınlayan Actes Sud ve Penguin’in de dahil olduğu 30’dan fazla yayıncıyı, dünyanın önde gelen yazarlarını (Günter Wallraf, İan Mc. Ewan) sayabilirim. Bütün bu kurumların ve şahısların, hepsinden öte on binlerce okurun Türkiye’yi karalamak gibi bir niyetle kitaplarıma değer verdiği iddianız abartılı değil mi? Farklı diller konuşan, farklı politik görüşlere ve edebi beğenilere sahip, hiç tanımadığınız on binlerce okur hakkındaki iddialarınızı hangi belgelere dayandırıyorsunuz?”

‘LİNÇ TOPLUMUNUN NASIL DOĞDUĞUNU AÇIKLAYAMAYACAKSINIZ’

“2016 yılında hükümetiniz evime 40 kadar tepeden tırnağa silahlı polisi yolladığında didik didik edilen kütüphanemde o güne dek on bir dile çevrilmiş kitaplarım duruyordu. Bu kitaplar Actes Sud, Gyldendal gibi saygın yayınevlerince yayınlanmış, farklı ülkelerde yılın kitapları arasına alınmış, La Scala gibi önemli tiyatrolarda sahnelenmişti. İlk edebiyat ödülünü 23 yaşında almış, dünya edebiyatının geleceğe kalacak 50 ismi arasında gösterilmiş bir yazarın evine özel harekat polislerini yollayan, onu ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılayan bir hükümetin bakan yardımcısısınız!” ifadeleriyle Safran’ı eleştiren Aslı Erdoğan, mektubunu şu ifadelerle tamamladı: “Size düşünce ve ifade özgürlüğünden söz açmanın umutsuz bir çaba olduğunun farkındayım. Ama bakanlığınızın adında geçen ‘Eğitim’ sözcüğüne inancınız varsa, eleştiriye biraz daha açık, edebiyata, kültüre, ama hepsinden öte düşünce özgürlüğüne saygılı olmakla yükümlüsünüz. Bu yükümlülüklerin farkına varmadığınız sürece, bu linç toplumunun, üzerine toz kondurmadığınız eğitim sistemimizden nasıl doğduğunu açıklayamayacaksınız. Bence bu açıklama, sırtını iktidara, bürokratik konumlara, hatta kolluk gücüne dayayan herkesin bir yazara hakaret sandığı sözcükleri sıralamasında yatıyor. Ben bir yazar olarak sizlere sadece ayna tuttum. Bir aynayı öfkeyle kırıp parçalamaksa ne yazık ki kimsenin gerçek yüzünüzü değiştirmiyor.”

NE OLMUŞTU?

Yazar Aslı Erdoğan’ın, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği röportajdaki ifadeler, birçok gazete ve haber sitesinde yanlış aktarılmıştı. Le Soir gazetesi Erdoğan’ın kullanmadığı “Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor” ifadesini yayımlaması tartışmalara neden olmuştu. Le Soir gazetesi daha sonra hatasını düzeltip özür dilemişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran da Twitter hesabından Aslı Erdoğan için “Türklerle Kürtler aynı okullara gidiyor, aynı dersleri işliyorlar. Sıra arkadaşlarına birbirlerinden nefret etmeyi mi öğretiyoruz yani? Tek kelimeyle zırva. Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık” paylaşımı yapmıştı.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER