A3 Haber

Özelleştirmelerle mücadele eden Mümtaz Soysal’ın cenazesinde ilginç çelenk

Özelleştirmelerle mücadele eden Mümtaz Soysal’ın cenazesinde ilginç çelenk

Özelleştirmelerle mücadele eden Mümtaz Soysal’ın cenazesinde ilginç çelenk
Kasım 13
16:05 2019

Anayasa hukuku profesörü ve eski dışişleri bakanlarından Mümtaz Soysal, düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Ömrü boyunca özelleştirmelerle mücadele eden ve kamucu anlayışıyla tanınan Soysal’ın cenazesine, AKP dönemindeki özelleştirmelerden büyük pay alan Limak Holding’in çelenk göndermesi dikkat çekti.

A3 Haber Merkezi | Önceki gün yaşamını yitiren anayasa hukuku profesörü ve eski dışişleri bakanlarından 90 yaşındaki Mümtaz Soysal  için Zincirlikuyu Camisi’nde öğle vaktinde cenaze töreni düzenlendi.

Soysal’ın cenazesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Prof. Dr. İlber Ortaylı, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu ile Mesut Yılmaz, eski başbakan yardımcılarından Murat Karayalçın, Altan Öymen, Muharrem İnce, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, gazeteciler Fikret Bila, Hasan Cemal, Sedat Ergin katıldı.

LİMAK’TAN ÇELENK 

Aktif siyasette olduğu dönemde özelleştirmelere karşı dava açan, KİT’lerin özelleştirilmesini engellemeye çalışan, özelleştirme karşıtı ve kamucu anlayışıyla tanınan Soysal’ın cenazesine Limak Holding’in çelenk göndermesi dikkat çekti. AKP döneminde pek çok özelleştirme ihalesine katılıp kazanan ve son yıllarda AKP yandaşı tavrıyla tanınan Limak’ın çelengi, törene katılanları şaşırttı.

Limak, AKP’nin iktidar olmasıyla yükselişe geçen şirketlerin başında geliyor. Limak grubu “havuz medyası” olarak bilinen oluşumun öne çıkan bileşenlerinden. Limak Holding’in özelleştirme ihalelerinde sahneye çıkışı 2004 yılındaki TEKEL’le oldu. Limak Holding, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 20 yıllık işletmesini 3.1 milyar dolara aldı.

KILIÇDAROĞLU: AĞIR BEDEL ÖDEDİ

Cenazeye katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Soysal’ın vefatının Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Bu ülke için çalışanlar bu ülke için, adalet için mücadele edenler bir şekliyle ağır bir bedel ödüyorlar. O bedel ödeyenlerden birisi de rahmetli Mümtaz Soysal’dı. Mütevazı bir hayatı vardı. Görkemli saraylarda, görkemli evlerde, görkemli yerlerde oturmadı. Mütevazı kendi halinde oturan, yazan, çizen bir insandı.”

DAVUTOĞLU: ÜLKEMİZ İÇİN BÜYÜK KAYIP

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu da, Mümtaz Soysal’ı hem akademik hayatta hem de devlet hayatında yakından tanıdığını söyleyerek, “Selefim olarak da dışişleri bakanımızdı. Bir çok şahsi sohbetimiz olmuştur. Çok nazik, beyefendi örnek alınacak bir söz ustası aynı zamanda” ifadelerini kullandı.

Cenaze daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürülerek defnedildi.

MÜMTAZ SOYSAL KİMDİR?

Anayasa hukuku alanında Türkiye’nin en önemli isimlerinden olan Soysal, 1929 yılında Zonguldak’ta doğdu.Soysal, Galatasaray Lisesinin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde uzun yıllar Anayasa Hukuku profesörü olarak görev yapan Soysal, Akdeniz Toplumsal Araştırma Konseyi Başkanlığı, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanlığı, Uluslararası Af Örgütünün Yürütme Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı, toplumlar arası görüşmelerde Kıbrıs Türk tarafına anayasa danışmanlığı yaptı. Dönemin Ankara Sıkıyönetim Komutanlığınca 1971’de gözaltına alınıp tutuklanan Soysal, çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.Sosyal Demokrat Halkçı Partisinden Ankara Milletvekili seçilen Soysal, bir süre Dışişleri Bakanlığı görevini sürdürdü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER