A3 Haber

Çavuşoğlu: Koalisyon ortaklarımızdan, YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz

Çavuşoğlu: Koalisyon ortaklarımızdan, YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz
Kasım 14
22:23 2019

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Koalisyon ortaklarımızdan, PYD/YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD Karşıtı Koalisyon üyelerine, “Koalisyon ortaklarımızdan, PYD/YPG’den kendilerini ayrıştırmalarını bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Çavuşoğlu, ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen IŞİD Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

‘TÜRKİYE DEAŞ’A KARŞI MÜCADELEYİ ZAYIFLATMAKLA SUÇLANIYOR’

Burada yaptığı konuşmada, ABD’yi IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ölü ele geçirilmesi dolayısıyla tebrik eden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye, haksız yere DEAŞ’a karşı mücadeleyi zayıflatmakla suçlanıyor, bu terör örgütüne karşı neler yaptığımı hatırlatmama izin verin. Koalisyona karşı birçok katkımızın içinde, askerlerimizi tehlikeye attık, Koalisyon’a hava sahamızı ve üs kullanma izni, binlerce yabancı terörist savaşçıya giriş yasağı ve bu kişilerin tutuklanması, 4 bin 500’den fazla DEAŞ’lı teröristin etkisiz hale getirilmesi ve Suriye ve Irak’ta binlerce kilometre karenin terörden temizlenmesi var.”

‘DEAŞ, PYD/YPG/PKK ya da El-Kaide arasında ayrımcılık yapmak…’

Bağdadi’nin ölü ele geçirilmesinde Türkiye’nin de önemli rol oynadığını savunan Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Bu başarıların ardından artık yeni bir vizyon oluşturma zamanı. DEAŞ biz amaç ve eylemde birlik sağlayana dek ortadan kaldırılamaz. DEAŞ, PYD/YPG/PKK ya da El-Kaide olsun, terör örgütleri arasında ayrımcılık yapmak DEAŞ’ın ekosistemini beslemektedir.”

Erdoğan-Trump görüşmesinin ardından: ABD kimleri ‘terör örgütü’ olarak kabul ediyor?