A3 Haber

Giresun Valiliği’nden Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili haber yapan gazetecilere ve Şaban Vatan’a tutuklama talebi

Giresun Valiliği’nden Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili haber yapan gazetecilere ve Şaban Vatan’a tutuklama talebi

Giresun Valiliği’nden Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili haber yapan gazetecilere ve Şaban Vatan’a tutuklama talebi
Kasım 14
18:45 2019

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümüyle ilgili haber yapmak amacıyla Eynesil’de bulunan gazeteciler Canan Coşkun, Tuba Demir ve Kazım Kızıl ile baba Şaban Vatan’ın gözaltına alınmasına ilişkin Giresun Valiliği açıklama yaptı. Valilik, gazeteciler ile Şaban Vatan hakkında “şantaj-kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından soruşturma yürütüldüğünü duyurdu.

Rabia Naz soruşturmasına yönelik belirsizlikler sürerken, savcılık talimatıyla gözaltına alınan gazetecilere ve baba Şaban Vatan’a yöneltilen suçlamalar belli oldu. Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl’a, soruşturmada 1 yıl aradan sonra ifadesini değiştiren Mürsel Küçükal’ı “zorla Şaban Vatan’ın atölyesine sokarak, tehdit ve gözdağında bulundukları” suçlaması yöneltildi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Giresun Valiliği, Mürsel Küçükal’ın şikayeti üzerine yapılan gözaltı işlemi sonrasında savcılığın ‘şantaj-kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlarından soruşturma yürüttüğünü duyurdu.

Gazete Duvar’ın haberine göre gazeteci Canan Coşkun ise ifadesinde, haber amaçlı evine gittikleri Küçükal’ın kendilerini Rabia Naz’ın bulunduğu yere götürerek, yeni ifadesi doğrultusunda anlatımlarda bulunduğunu, bu sırada karşılaştıkları Şaban Vatan’la tartışma yaşanması sonrası olay yerinden ayrıldıklarını söyledi. Coşkun, ses kayıtlarına bakılması halinde de beyanlarının doğruluğunun anlaşılacağını ifade etti.

Şaban Vatan’ın eşinin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaların ardından polis ikinci kez eve baskın yaptı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiler

Rabia Naz Vatan’ın ölümünü soruşturan, gazeteci Canan Coşkun, belgesel yönetmeni Kazım Kızıl ve Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan’ın tutuklanması istendi.

Odatv’nin haberine göre gözaltına alınan isimler tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Valilik’ten yapılan açıklama

Giresun Valiliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Tehdit iddiası’

“12 Nisan 2018 günü Eynesil ilçesinde ikametinin önünde ağır yaralı halde bulunduktan sonra hastaneye intikali sağlanan, yapılan müdahalelere rağmen müteveffa Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölüm olayı ile ilgili olarak halen yürümekte olan adli tahkikatın yanında 8 Kasım 2019’da 12 milletvekilinden oluşan ‘TBMM Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’ ilimiz merkez ve Eynesil ilçesinde çalışma ziyareti yapmıştır. Komisyonun faaliyetlerini tamamlayıp ilimizden ayrılmasından sonra baba Şaban Vatan tarafından tanık Mürsel Küçükal’a yönelik gerek sosyal medya üzerinden, gerekse aleni olarak tehdit ve hakaretlerde bulunulduğu tespit edilmiştir.

Gazetecilere suçlama

13 Kasım 2019’da saat 17:57 de Eynesil İlçe Emniyet Müdürlüğü 155 Polis İmdat hattını arayan E.K ‘Ören yolu Dedeli Küme Evleri üst kısmında bir inilti ve bağırma seslerini’ ihbar etmesi üzerine İlçe Emniyet Müdürlüğümüze bağlı ekipler olay yerine intikal etmiş, yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda Şaban Vatan’ın Rabia Naz olayı ile ilgili ifade veren Mürsel Küçükal isimli şahsı atölyeye kapattığını, atölyeden bağırma sesleri geldiğini bildirilmesi üzerine görevli ekip Mürsel Küçükal’ın ikametine geçmiş, şahısla yapılan görüşmede ‘tanımadığı ince uzun boylu bayan bir şahsın yanına gelerek Şaban Vatan’ın ikametinin orada Meclis Komisyonu’nun kendisini beklediğini söyleyerek, Rabia Naz hadisesinin vuku bulduğu yere eşi ile beraber getirdiğini, burada tanımadığı 3 şahsın evin yanında yol üzerinde beklediğini gördüğünü, burada şahısların kendisine Rabia Naz’ın nasıl süründüğünü zorla göstermesini istediklerini, kendisinin korkudan yere yatarak defalarca süründürüldüğünü, akabinde Şaban Vatan ve yanında bulananların (kendisini meclis araştırma komisyonu üyesi milletvekilinin yardımcısı olarak tanıtan C.C. (Canan Coşkun), yanında bulunan K.K. (Kazım Kızıl) ve T.D.’nin kendisini pimapen atölyesine soktuklarını, tehdit ve gözdağında bulunduklarını beyan etmiştir. Konuyla ilgili günün Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi verilmiş ve adli tahkikat başlamıştır.

‘Materyaller muhafaza altına alındı’

C.C. isimli şahıs konu ile ilgili olarak olayın tanığı Mürsel Küçükal’ı, TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’ndaki bir üye milletvekilinin yardımcısı olduğunu ve komisyon üyelerinin olay yerinde kendisini beklediğini söyleyerek kandırmak suretiyle, kendilerine Meclis Araştırma Komisyonu süsü vererek olay yerinde baskı ve tehditte bulunarak şahsı süründüren, hürriyeti tahdit, darp ve tanık ifadesini değiştirmeye zorlamaları dolayısıyla şüpheli K. K., T. D., C. C. ve Şaban Vatan gözaltına alınmış, ikamet adresleri ve araçlarında aramalar yapılarak dijital materyaller incelenmek üzere muhafaza altına alınmıştır.
KOMİSYONA BİLGİ VERİLDİ: Görele Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘şantaj-kasten yaralama, tehdit, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ suçlarından adli tahkikat sürdürülmekte olup, olayda TBMM isminin kullanılması itibariyle Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerinin Araştırılması ve Bu Konuda Alınması Gerekli Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonuna da ayrıca bilgi verilmiştir.”

MHP’li Enginyurt gazetecileri ve Şaban Vatan’ı suçladı

Rabia Naz Başta başta olmak üzere benzer çocuk ölümlerini araştırmak için kurulan Meclis Komisyonu’nun MHP’li üyesi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da Eynesil’de yaşanan gözaltılara ilişkin Meclis’teki açıklamasında, gözaltındaki gazeteciler ile Şaban Vatan’ı suçladı. Gazeteciler Canan Coşkun, Tuba Demir, belgeselci Kazım Kızıl ile Şaban Vatan’ın, Rabia Naz’ı ilk gören ve ambulansı arayan tanık Mürsel Küçükal’ın üzerinde baskı oluşturduğunu ve ifade değiştirmeye zorladığını iddia eden Enginyurt şunları söyledi:

“Dün akşamdan itibaren yine birileri düğmeye bastı. Sanki hak etmediği halde bir gazeteci soruşturma sırasında gözaltına alındı, Şaban Vatan gözaltına alındı susturulmak isteniyor denilerek bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’nün danışmanı olduğunu söyleyen gazeteci Canan Coşkun’un önderliğinde yurt dışından geldiği söylenen Kazım Kızıl ve oradaki gazeteci Tuba Demir ile birlikte Şaban Vatan bir algı yaratmaya çalışmış, komisyonumuzun çalışmaları adeta gölgelenmek istenmiştir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER