A3 Haber

Yeni kimliklerle ATM’den para çekilebilecek

Yeni kimliklerle ATM’den para çekilebilecek

Yeni kimliklerle ATM’den para çekilebilecek
Kasım 14
17:32 2019

Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen çipli yeni kimliklerle artık elektronik ortamda dokümanlar imzalanabilecek, ATM’lerden para çekilecek, ödeme yapılacak, noter ve sağlık hizmetleri alınabilecek.

Cumhurbaşkanlığı 2020 Programı’na göre, Dijital Dönüşüm Ofisi, uygulamaya geçen elektronik kimlik kartına yönelik düzenleme çalışmalarını tamamlayacak. Çalışmayla kimlik kartının tüm kimlik doğrulama uygulamalarında kullanılması sağlanacak. Bu çerçevede Kimlik Kartı Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Yönetmeliği yayınlanacak ve uygulama için pilot kurumlar ve iller belirlenecek.

“Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu hayata geçecek”

Dijital Dönüşüm Ofiisi, Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi’ni de güncelleyecek. Milli Elektronik Mesajlaşma Platformu için yürütülen pilot proje kapsamında prototip geliştirilecek. Kamu kurumlarının Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya kullanımını düzenleyen rehber de Ofis tarafından hazırlanacak. Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışı kaynaklı siber saldırıları önlemek amacıyla Milli Elektronik Mesajlaşma Platformunu hayata geçirmeye de hazırlanıyor. Bu kapsamda kamuda siber güvenliğin koordinasyonu da Dijital Dönüşüm Ofisi çatısı altında toplanacak.

ATM’lerde yeni dönem

Öte yandan yapılacak düzenlemelerle yeni kimliklerle ATM’lerden para çekilecek ve ödeme de yapılabilecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER