A3 Haber

Grip aşısı tartışması: Özel hastanelere var, eczanelere yok!

Grip aşısı tartışması: Özel hastanelere var, eczanelere yok!

Grip aşısı tartışması: Özel hastanelere var, eczanelere yok!
Kasım 15
11:44 2019

Kasım ayının gelmesine rağmen eczanelerde hâlâ grip aşısının bulunamaması kamuoyunda endişe ve tartışmalara neden olurken, Türkiye’nin bu yıl grip aşısı talebinin yalnızca yüzde 50’sini karşılayabileceği öğrenildi. İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, özel hastane ve kliniklere grip aşısının 100-150 kutu temin edildiğini ancak eczanelere 3-5 kutu bırakıldığını açıkladı.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip riski artarken, geçen Eylül ayında eczanelere teslim edilen grip aşıları, Kasım’a gelinmesine rağmen hâlâ tedarik edilmedi. Eczanelere grip aşısı olmak için giden yurttaşların aşı bulamaması kamuoyunda tartışma yarattı.

Türkiye’nin birçok bölgesinde eczacılar grip aşısı sıkıntısı çekerken, yurttaşlar grip aşısı olabilmek için eczanelere ismini yazdırmak zorunda kaldı.

Bakan Koca dağıtımların süreceğini açıklamıştı

Kamuoyunda grip aşısına dair tartışma ve endişeler sürerken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geçen ay yaptığı açıklamada 253 bin aşının dağıtımının yapıldığını 500 bin doz aşının daha dağıtımının gerçekleştirileceğini ifade etmişti. Bakan Koca, yurttaşlara “aşınızı olun”çağrısında da bulunmuştu. Ancak Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı rakamlar, grip aşısı ihtiyacını karşılamaya yetmiyor.

“Grip aşısında problemler yeni değil”

İzmir Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Tuncay Sayılkan, grip aşısında son birkaç yıldır problemlerin yaşandığını ancak bu yıl yaşanan problemin daha farklı teknik nedenlerden kaynaklandığını ifade etti. Başkan Sayılkan, grip aşısının diğer ilaçların aksine belli bir miktarda üretildiğini belirtti.

“Bu sene üretilen aşı özel bir içeriğe sahip”

Başkan Sayılkan, grip aşısının diğer ilaçlar gibi çok yüksek miktarda üretilmediğini belirtirken, “Daha önce grip aşısındaki problemimiz, Türkiye’ye gelen aşı sayısı bizim talep ettiğimizin çok altında gelmesiydi. Bu yıl üretilen grip aşısı özel bir içeriğe sahip, geçen yıl ve bu yıla girerken belirlenen grip türlerinden alınan örneklere göre hazırlanmış ‘tetra dört suşlu’ dediğimiz özel bir aşı. Daha önceki aşılar iki suşu barındırıyordu. İçerik olarak daha kaliteli ve daha değerli. Doğal olarak bu durum üretimi daha da zorlaştırıyor o yüzden daha az üretiliyor” ifadelerini kullandı.

Aşının fiyatı bu yıl ikiye katlandı

Bu yıl üretilen aşının içeriğinden dolayı daha iyi olduğunu dile getiren Sayılkan, “Bu yıl üretilen aşı içerik olarak iyi bir aşı ancak geçen yıllara kıyasla iki misli fiyat farkı var. Üretimi de aynı paralellikte zahmetli ve maliyetli oluyor. Geçen yıl 18-20 lira arasında olan grip aşıları bu yıl 43 lira civarında” şeklinde konuştu.

Özel hastanelere var ama eczanelere yok

Başkan Sayılkan, aşıların özel hastanelere yüzlerce kutu gönderildiğini ancak eczanelere sınırlı sayıda verildiğini belirtirken, “Grip aşısının üretici firması belli miktarda üretim gerçekleştiriyor. Edindiğimiz bilgilere göre özel hastaneler ve kliniklere yüksek miktarda aşı temin edilmiş. Piyasada yurttaşlar grip aşısı temin edemezken özel hastanelere 100-150 kutu, eczanelere ise 3-5 kutu verilmesi doğru değil. Aşı talebinde bulunan kişilerin, 65 yaşını geçmişse ya da kronik bir hastalığı varsa zaten devlet karşılıyor” diye konuştu.

“Hangi kurum ne kadar aldı firma bilir”

Aşıların depolara girmeden doğrudan özel hastane ve özel kliniklere temin edildiğini bildiren Sayılkan, “Bu yüzden hangi kurumun ne kadar aldığını ancak firma bilir” dedi.

“Trajikomik bir durum söz konusu”

Sayılkan, eczanelere dağıtılan aşı miktarıyla ihtiyacın karşılanmayacağını vurgularken, “Eczanelere 3-4 kutu verilmiş, 10 gün sonra bir daha gelmişler ve 3-4 kutu daha bırakmışlar. Gerçekten trajikomik bir durum söz konusu, ortalama her bir eczanenin 80-100 kutu talep ettiği yerde 3-5 kutu ile işi çözme şansımız yok” şeklinde konuştu.

“Bu ay dört parti aşı gelecek”

Bu ay içinde belli aralıklarla dört parti grip aşısının eczanelere temin edileceğini bildiren Sayılkan, “Kasım ayı içinde gelecek olan grip aşıları ile tedarik tamamlanacak. Genelde Eylül ayılarında yapılırdı bu aşılar, ancak bu sene Kasım ayına sarktı. Piyasanın talep ettiği miktarın çok altında üretilmesinden dolayı bu kadar gecikti” dedi.

“Bu yıl yüzde 50 eksik var”

Kasım ayında gelecek iğnelerle de ihtiyacın karşılanmayacağını belirten Sayılkan, “Bu yıl neredeyse yüzde 50’lik bir eksik söz konusu. Biz 5-6 milyon civarında aşı talep ederken bu yıl 2,5 milyon civarında aşı gelecek ve o düzeyde kalacak. Bu rakamlar doğrultusunda yaklaşık yüzde 50’lik bir eksiğimiz olacak” diye konuştu.

Grip aşısını tek firma üretiyor

Grip aşılarının daha önce iki firma tarafından üretildiğini dile getiren Sayılkan, “Grip aşısını tek ilaç firması üretiyor. Aslında daha önce iki firma üretiyordu ancak diğer firma üretimi durdurdu. Şu an tek bir firma üretimini sağlıyor” dedi.

Grip aşısında öncelik risk gruplarının olmalı

Sayılkan, grip aşısını öncelikle risk grubunda bulunan hastalara atılması gerektiğini vurgularken, “Kronik hastalığı olanlar, 65 yaş üstü yurttaşlar ve özellikle kanser hastalarının grip aşısı olması gerek. Parasını veririm aşı olurum dememek gerekir. Gerçekten ihtiyaç sahiplerine öncelik sağlanmalı. Ancak Türkiye’de grip aşısıyla ilgili maalesef böyle bir yanlış kullanım var. Risk grubu olmayanlar da grip aşısı olmak istiyor” şeklinde konuştu.

About Author

Hayrullah Yıldız

Hayrullah Yıldız

Related Articles

TÜM HABERLER