A3 Haber

İbrahim Kalın: Putin Ocak ayında Türkiye’ye geliyor

İbrahim Kalın: Putin Ocak ayında Türkiye’ye geliyor
Kasım 15
22:51 2019

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Putin’in Türkiye’yi Ocak ayının ilk haftasında ziyaret etmesinin planlandığını açıkladı. Kalın, “S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı” bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında, S-400’lerle ilgili “Geri adım söz konusu değil, Türkiye S-400’ü aktif edecek” ifadesini kullandı. Kalın, Putin’in 2020 Ocak’ta Türkiye’yi ziyaret etmesinin planlandığını açıkladı.

Birçok konuya ilişkin konuşan Kalın’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle:

  • (S-400 ve F-35 alımı) Beyaz Saray’daki görüşmede benle O’Brien ile görevlendirildik. Biz S-400’leri alma kararını bir gecede vermedik. S-400 ve F-35 için ortak mekanizma bugün itibarıyla çalışmalara başladı.
  • S-400’ler NATO sistemine entegre edilmeyecek. Süreç ABD ile ikili ilerleyecek. Diyorlar ki S-400’leri elinizden çıkarmazsanız kat sayı uygularız. Sonra dediler ki Türkiye’ye geldiği gün yaptırımı başlatırız, bu aşamayı da geçtik. Şimdi aktif hale getirdiğiniz takdirde diyorlar.
  • Anlaşmalar yapıldı, bu süreç belli bir noktaya geldi. S-400’den geri adım yok. Geri adım atmamız söz konusu değil
  • Ocak ayının ilk haftasında Putin’in Türkiye ziyareti planlanıyor. Hem Türk Akım’ın tamamlanmasına binaen bir tören yapılacak hem de ikili ilişkiler görüşülecek.
  • Anlaştığımız şekilde 30 kilometre derinlikte Cerablus’tan Irak sınırına kadar olan bölgede terörden arındırılmış güvenli bölge oluşturulması için Rus tarafının daha fazla konuya eğilmesi gerekiyor.