A3 Haber

‘Memleketimizdeki insan manzaraları korkunç’

‘Memleketimizdeki insan manzaraları korkunç’

‘Memleketimizdeki insan manzaraları korkunç’
Kasım 15
20:54 2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Memleketimizdeki insan manzaraları korkunç. İktidar bir an önce işsizlikle ve sosyal dışlanmışlıkla mücadele edecek, toplumumuzu kucaklayacak önlemleri artık almak zorundadır” dedi.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu’nca (TÜİK) açıklanan işsizlik rakamlarını değerlendirdi. İşsiz sayısının 4 milyon 650 bine ulaştığını belirten Öztrak, “İşsizler ordumuza son 1 yılda katılan 980 bin vatandaşımızın 789 bini daha önce işi olup da işini kaybedenlerden oluşuyor. Son 1 yılda işini kaybedenlerin 496 bini inşaatta, 179 bini sanayide, 20 bini hizmette, 494 bini ise tarım sektöründe çalışıyordu. İstihdam kaybı olmayan tek bir sektörümüz yok. Bunu daha önce hiçbir krizde görmemiştik” diye konuştu.

TÜİK tarafından açıklanan verilerin üzerinde oynandığını belirten Öztrak, “TÜİK’in makyajlanmış işsiz sayılarına, iş aramayan; ama çalışmaya hazır mevsimlik çalışan, eksik ve yetersiz istihdam edilen vatandaşlarımızı da eklersek, işsiz vatandaşlarımızın gerçek sayısının son 1 yılda 1 milyon 57 bin kişi artarak 8 milyon 84 bine ulaştığı gözüküyor” açıklamasında bulundu.

‘Önlem almak zorunda’

Son günlerde yaşanan intiharlara dikkat çeken Öztrak, “Bugün Bakırköy‘den yine çok acı bir haber geldi. Borçları nedeniyle bir aile babası, kendisinin ve ailesinin yaşamına son verdi. Son 10 günde ekonomik sıkıntılar nedeniyle 3 aile aramızdan ayrıldı. Memleketimizdeki insan manzaraları korkunç. Bu nasıl büyük bir umutsuzluk ve çaresizliktir? Biz bu ülkede bunları daha önce hiç yaşamamıştık. İnsanlar sadece kendilerini değil ailelerini de gözden çıkararak ileriye dönük olarak hiçbir umutlarının kalmadığını ortaya koyuyorlar” ifadesini kullandı.

Türkiye’de işsizlik ve borcun korkunç boyutlara ulaştığını aktaran CHP’li Öztrak, Türk gençlerinin büyük bölümünün işsiz olduğunu söyledi. Öztrak, genç işsizlik oranınında yüzde 27.4 ile rekor kırdığını belirterek, “20 ve 29 yaş arasındaki gençlerimizden 4 milyon 318 bini ne eğitim alıyor ne de bir işte çalışıyor, evde oturuyor. Üniversiteli işsizlerimizin sayısı 1 milyon 276 bine ulaşarak rekor kırdı. İktidar bir an önce işsizlikle ve sosyal dışlanmışlıkla mücadele edecek, toplumumuzu kucaklayacak önlemleri artık almak zorundadır. Krizin tüm yükünü yoksul yurttaşlarımızın sırtına bırakmaktan artık vazgeçmelidir” şeklinde konuştu. (DHA)

Siyanür bahane, yoksulluk yasaklansın… Feyzi Hepşenkal yazdı…

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER