A3 Haber

Siyanüre denetim teklifi TBMM’de dört aydır bekliyor: Gündeme bile alınmadı

Siyanüre denetim teklifi TBMM’de dört aydır bekliyor: Gündeme bile alınmadı

Siyanüre denetim teklifi TBMM’de dört aydır bekliyor: Gündeme bile alınmadı
Kasım 15
11:28 2019

Türkiye son 10 gündür siyanürle ölüm haberleriyle sarsılırken, siyanüre sıkı önlemler getirilmesini öngören kanun teklifinin TBMM gündemine bile alınmadığı ortaya çıktı.

Önce İstanbul Fatih’te, ardından Antalya’da dört kişilik aileler siyanürle hayatını kaybetti. Son acı haber  bugün İstanbul Bakırköy’den geldi. Tüm bu yaşananlar gözleri Türkiye’deki siyanür gerçeğine çevirdi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre MHP’nin dört ay önce siyanür gibi öldürücü kimyasal maddelerin satışına sıkı denetim getiren bir kanun teklifi hazırladığı ancak teklifin TBMM’de gündeme bile alınmadığı ortaya çıktı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu 26 Haziran günü TBMM’ye sunduğu yasa teklifiyle siyanür başta olmak üzere çevre ve insan sağlığına zarar veren her türlü kimyasal maddenin satışının internetten satışının yasaklanmasını istemişti.

Vahapoğlu teklifinin gerekçesinde, “Kimyasal maddeler sağlığımızı tehdit etmektedir. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden maddeler piyasada ve internet ortamından rahatça satın alınabiliyor” demişti.

Teklifin yasalaşması halinde zehirli kimyasalların elektronik ortamda satışları engellenecek. Satış şartlarına da denetim getirilecek. Paketlerine de uyarıcı bilgi ve işaretler konulacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER