A3 Haber

İran’da protestolar büyüyor: Bin kişi gözaltına alındı

İran’da protestolar büyüyor: Bin kişi gözaltına alındı

İran’da protestolar büyüyor: Bin kişi gözaltına alındı
Kasım 17
20:32 2019

İran’da akaryakıt zammını protesto etmek için düzenlenen gösterilerde yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

İran’da akaryakıt zamlarına karşı sokağa çıkan İranlılar, polisin sert müdahalesi ile karşılaşırken gerçekleşen eylemlerde yaklaşık bin kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Fars Haber Ajansı‘na göre,Tahran, Tebriz, Meşhed, Ahvaz, İsfahan, Yezd, Kirman ve Kereç başta olmak üzere ülke genelinde bin 80 noktada gösteri düzenlendi. 100’den fazla banka ve 50’den fazla dükkan ateşe verildi, yaklaşık bin eylemci emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı.

Tebriz Üniversitesi öğrencileri de katıldı

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya göre, Tebriz Üniversitesi kampüsünde toplanan yüzlerce öğrenci gösteri düzenleyerek benzin zammını protesto etti.
Öğrenciler sloganlarla ülkedeki ekonomik sorunlar ve yolsuzlukları eleştirirken, “Zamma hayır” pankartları taşıdı.

Tahran Büyük Çarşısı’nda kepenkler kapalı

Başkent Tahran’ın önde gelen ticaret merkezlerinden Tahran Büyük Çarşısı’nda bazı esnaf bugün de kepenklerini açmadı.

İranlı İşçiler Haber Ajansı’na (ILNA) konuşan Tahran Çarşısı Esnaf Birliği Başkanı Ahmed Kerimi İsfahani, piyasanın güvenlik ve istikrarı sağlanmadan kepenklerini açmayacaklarını söyledi.

Ne olmuştu?

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) 1500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1.5 lira) çıkarılmıştı.

Cuma günü başlayan ve ülke geneline yayılan benzin zammı gösterilerinde çıkan olaylarda ölü ve yaralıların olduğu belirtiliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER