A3 Haber

HDP, Meclis’ten çekilmeyi tartışıyor

HDP, Meclis’ten çekilmeyi tartışıyor

HDP, Meclis’ten çekilmeyi tartışıyor
Kasım 18
16:11 2019

HDP, yerlerine kayyum atanarak yerel yönetimden uzaklaştırılan belediye başkanı sayısının 24’e ulaşmasının ardından atacağı adımları değerlendirirken, ‘TBMM’den çekilme’ dahil seçeneklerin olduğu kararını Çarşamba günü açıklanacağını bildirdi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen HDP Grup Başkan Vekili Hakkı Saruhan Oluç, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Oluç, HDP’li bazı belediyelere yönelik kayyum görevlendirmelerinin devam ettiğini belirterek, şu ana kadar üç büyükşehir, bir il, 19 ilçe ve bir de belde belediyesi olmak üzere toplam 24 belediye başkanının İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldığını dile getirdi.

“65 belediye kazandık 24’üne kayyum atandı”

Oluç, bugüne kadar 36 belediye eş başkanının gözaltına alındığını, bunlardan 14’ünün tutuklandığını ifade ederek, “Kayyum atama politikası planlı ve adım adım gerçekleştirilen bir süreçtir. Kayyum ataması, aslında bir atanmışlar rejimi oluşturmanın adımlarıdır. Bu nedenle sadece HDP’lilerin, HDP seçmenlerinin sorunu değildir. Yüz binlerce insanın iradesi şu ana kadar gasp edilmiştir. Seçimlerde 65 belediye kazandık, 24’üne kayyum atanmış oldu” diye konuştu.

Oluç, kayyum görevlendirmelerine karşı muhalefeti en güçlü şekilde yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

“Çarşamba günü açıklayacağız”

“HDP’nin Meclis’ten çekilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Oluç, Çarşamba günü Ankara’da partinin eski ve yeni bütün seçilmişleriyle bir toplantı yapacaklarını açıkladı.

Oluç, şunları kaydetti:

Buna dair bu ayın 20’sinde, yani Çarşamba günü bir toplantımız var. Ankara’da tüm seçilmişlerimizle birlikte bu toplantıyı yapacağız. Belediye eşbaşkanlarımız, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelerimiz, Parti Meclisi üyelerimiz, milletvekillerimiz, geçmiş dönem milletvekillerimizin ve seçilmişlerimizin de katılacağı bir toplantı olacak. O toplantıda, 31 Mart sonrası yaşanmış olanlara ilişkin bir kayyım raporu açıklayacağız hem de sorduğunuz sorunun cevabını içeren bir deklarasyon açıklayacağız. Eş Genel Başkanlarımız bu deklarasyonu açıklayacak. Dolayısıyla 20’sinde bu konu hakkındaki son tutumumuzu açıklamış olacağız.”

STK ve yurttaşlara çağrı

Oluç, STK ve yurttaşlara çağrıda bulunruken, “STK’lere, tek tek demokrat ve vicdan sahibi bütün yurttaşlara çağrı yapıyoruz. Diyoruz ki, ‘Atanmışlar Rejimi’ oluşturma adımlarına sessiz kalmayın. Bugün buna sessiz kalınırsa, yarın ‘Atanmışlar Rejimi’ hedefinin her yerde gerçekleşmesine itiraz edecek kimse kalmamış olacak ortada diyoruz” ifadelerini kullandı.

Sırrı Sakık’tan ‘sine-i millet’ çağrısı: HDP bütün belediyelerden çekilmeli

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER