A3 Haber

İran: ABD’nin açıklamaları ülkemizin iç işlerine müdahale

İran: ABD’nin açıklamaları ülkemizin iç işlerine müdahale

İran: ABD’nin açıklamaları ülkemizin iç işlerine müdahale
Kasım 18
08:00 2019

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Tahran’ın ABD’nin İran’daki protestolarla ilgili açıklamalarını ülkenin iç işlerine müdahale olarak gördüğünü açıkladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus’un “ABD’nin İranlı yetkilileri ülkedeki protestolar ortamında interneti kapatmaya çalıştığı için kınadığı ve acı çeken İran halkını desteklediği” şeklindeki açıklamalarına yanıt verdi.

İran Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Abbas Musevi, “Yüce İran halkı bu tür açıklamaların, herhangi bir samimi duygu içermeyen ikiyüzlü açıklamalar olduğunu çok iyi biliyor” dedi.

Musevi ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran’daki protestolarla ilgili açıklamalarını “ülkenin iç işlerine müdahale” olarak niteledi.

Ortagus yine eleştirdi

Öte yandan dün bir kez daha İran’a yönelik eleştiride bulunan Ortagus, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümetinden sorumluluk ve şeffaflık talep eden İran halkı ile dayanışma içindeyiz. İran, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) anlaşması çerçevesindeki yaptırımların hafifletilmesinden elde ettiği milyarlarca doları okul ya da hastane inşa etmek için değil, tüm Ortadoğu’daki terörist uzantılarını finanse etmek için kullandı” dedi.

Söz konusu açıklamayı da yanıtlayan Musevi, “ABD’nin ekonomik terörizminin baskısı altında bulunan halkla dayanışma içinde olduklarını ifade etmeleri ilginç” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER