A3 Haber

İş cinayetinde emsal karar: Firma sahiplerine ertelemesiz hapis cezası

İş cinayetinde emsal karar: Firma sahiplerine ertelemesiz hapis cezası

İş cinayetinde emsal karar: Firma sahiplerine ertelemesiz hapis cezası
Kasım 18
17:32 2019

Bursa’da, çalıştığı inşaattan düşerek hayatını kaybeden işçi Erkan Uraz’ın ölümüyle ilgili açılan davada mahkeme, aynı şirketin, başka inşaatlarında da iki ayrı ölüm olayı yaşanmasını dikkate aldı, firma sahibi üç sanığı “bilinçli taksirden” üçer yıl dörder ay hapis cezasına çarptırdı, cezaları ertelemedi.

Yaklaşık iki yıl önce Bursa Nilüfer’in 23 Nisan Mahallesi’nde yaşanan olayda, 17 katlı inşaatın 9’uncu katında balkon demirlerini bağlama işi yapan 22 yaşındaki Erkan Uraz, dengesini kaybederek, yere düştü. Ağır yaralanan işçi, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. İnşaat firması sahipleri hakkında Bursa 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesinde ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2 ila 15 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Aynı şirketin inşaatlarında üçüncü ölüm

Bursa 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında hazır bulunan tutuksuz sanıklar Muharrem G., Osman U. ve Ümitcan T. suçlamaları kabul etmedi. Ölen işçinin ailesinin avukatları Ercan Kılıç ve Osman Orhan ise “Asıl işverenin inşaatlarında daha evvel de benzer ölümlü olaylar meydana gelmiştir. Bizim bildiğimiz bu şekilde farklı tarihlerde gerçekleşen ve farklı davalara konu olmuş 3 ölümlü olay meydana gelmiştir. Sanıklar ve sanıkların yetkili oldukları şirketlerin ağır derecede kusurlu oldukları bilirkişi raporlarıyla sabit olmuştur. Bu ölümler, sanıkların ve şirketlerinin ağır derecedeki kusurları ve ihmaller zinciri nedeniyle devam etmiştir. Bu ihmaller zinciri en son genç yaştaki Erkan Uraz’ın hayatına mal olmuştur. Adaletin tesisi adına şirket yetkilisi olan sanıkların taksirle değil bilinçli taksir kapsamında üst sınırdan cezalandırılması, doğrudan hapsi gerektiren ceza verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Karar onanırsa cezaevine girecekler

Mahkeme Hakimi Aynur Mutlu, ‘Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan yargılanan sanıkları, ‘suç konusunun önem ve değer ile sanıkların taksire dayanan kusurlarının ağırlığını’ dikkate alarak, 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırdı. Cezalar ertelenmedi. Bursa Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı onaması halinde sanıkların cezaevine konulacağı bildirildi.

Mahkemeden emsal karar

Karar sonrası açıklama yapan avukatlar Ercan Kılıç ile Osman Orhan, kararın isabetli, önemli ve benzer olaylar yönünden de emsal nitelikte olacağını belirterek, “Mahkemece, genellikle taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan ertelemeli hapis veya para cezaları veriliyor. Bunlar da etkili ve caydırıcı olmuyor. Eğer etkili ve caydırıcı olsaydı aynı şirket bünyesinde sırayla zincirleme şeklinde 3 adet ölümlü iş kazası meydana gelmeyecekti. Ancak mahkemenin bu kararın caydırıcı ve etkili olacağını düşünüyoruz. Ailenin acısını da bir nebze olsun dindiren karar, hukuken iş kazalarında da bilinçli taksir kavramının dikkate alınması gerektiğini ortaya koymuştur” şeklinde konuştu.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER