A3 Haber

‘Resmi heyet huzurunda’ kurutmuşlardı: Dipsiz Göl sit alanı ilan edilecekmiş!

‘Resmi heyet huzurunda’ kurutmuşlardı: Dipsiz Göl sit alanı ilan edilecekmiş!

‘Resmi heyet huzurunda’ kurutmuşlardı: Dipsiz Göl sit alanı ilan edilecekmiş!
Kasım 18
19:06 2019

12 bin yıllık Dipsiz Göl’deki “define” kazısının “resmi heyet huzurunda” yapıldığı ortaya çıkmıştı. Bakan Kurum, Dipsiz Göl’ün ‘sit alanı’ ilan edileceğini duyurdu.

A3 Haber Merkezi |Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane’de “Dipsiz Göl” olarak anılan bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini bildirdi.

Gümüşhane’deki 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü, Roma lejyonunun definesini aramak için kurutan iki iş insanının kimliği ortaya çıkmıştı.

Biri AKP’li çıkmıştı

Kazıları yapanların Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal olduğu açıklanmıştı. Fatih Sözen’in AKP’den Fatsa İlçe Başkanı olduğu ve 25. dönem Ordu Miletvekili Aday Adayı olduğu öğrenildi.

Sözen ve Canbakkal göldeki kazıyı, resmi heyet huzurunda yaptı.

Kazı ‘resmi heyet’ huzurunda yapıldı

Biri inşaat, diğeri hafriyat sektöründe çalışan Sözen ve Canbakkal Trabzon’da faaliyet gösteriyor. Dosyadaki kayıtlardan numarasına ulaşılan Fatih Sözen, kendisinin Alanya’da inşaat işleri yaptığını söyleyerek “Ben o iş adamı değilim. Sadece isim benzerliği” iddiasında bulundu.

Kazı yapılırken ilgili kanun gereği kazıya üç kişiden oluşan resmi bir heyetin de eşlik ettiği ortaya çıktı. Resmi heyet önünde yapılan kazı sonucunda herhangi bir ‘define’ bulunamadığı kayda geçirildi. Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek, bakanlığın başlattığı soruşturmanın devam ettiğini, Gümüşhane Üniversitesi’nden uzmanların da gölü ve çevresini incelemeye aldıklarını söyledi. Taşbilek, valilik ekiplerinin üniversiteden uzmanlarla birlikte gölü rehabilite etmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini de söyledi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER