A3 Haber

Cinayete azmettirmekle suçlanan AKP kurucusuna takipsizlik

Cinayete azmettirmekle suçlanan AKP kurucusuna takipsizlik

Cinayete azmettirmekle suçlanan AKP kurucusuna takipsizlik
Kasım 19
09:03 2019

Şanlıurfa Siverek’te dört kişinin öldürüldüğü, altı kişinin yaralandığı katliama ilişkin eski AKP milletvekili Zülfükar İzol’un kardeşleri ve oğlunun da aralarında bulunduğu sekiz kişiye dava açılmıştı. İddianamede, şüpheliler hakkında dörder kez ağırlaştırılmış müebbet ile 128’er yıla kadar hapis cezası istendi. “Cinayeti azmettirmekle” suçlanan AKP’li Zülfükar İzol’a ise takipsizlik kararı verildi.

AKP’li eski milletvekili Zülfikar İzol’ün de “cinayete azmettirmekle” suçlandığı soruşturmada, İzol hakkında takipsizlik kararı verildi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre iddianamede ayrıca şüphelilerden Cihan İzol’un “ev ve eklentilerinde ise bir Baretta marka 9 mm. çapında F39958Z seri No’lu tabanca, tabancaya ait 2 şarjör, fişek, 1 mavi kot kumaştan yapılmış hücum yeleği, heybe ve 1 5.56 mm. çapında dolu fişek (olay yerinde ele geçirilen mermiler ile uyumlu) ele geçirildiği, ayrıca Cihan İzol’un POL-NET sisteminde üzerine kayıtlı M-16 piyade tüfeği olduğunun tespit edildiği” de belirtildi.

Ne olmuştu?

Siverek’e bağlı Çeltik Mahallesi’nde İzol aşiretine mensup kişiler arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden başlayan tartışma, AKP’li Zülfükar İzol’un kardeşlerinin yaptığı silahlı baskınla katliama dönüşmüştü.

Silahlı saldırı sonucu Zozan İzol (42) ve Hakkı İzol (49) çifti ile Meral İzol (42) ve Mustafa Serdar İzol (24) yaşamını yitirirken Rıdvan Buluş (30) ve Serdar Delen (31) ise yaralıları taşıyan otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Altı kişi de yaralanmıştı.

Siverek Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturmasını tamamladı. İddianamede, Zülfükar İzol’un kardeşleri Bülent İzol, Servet İzol, Cemal İzol ve Cihan İzol; oğlu Mehmet Fatih İzol ile aynı aileden Mehmet Metin İzol, Mustafa Serdar İzol, Serhat Ferman İzol hakkında, “Dört kişiyi tasarlayarak öldürme, altı kişiyi tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 83 yıldan 128’er yıla kadar ceza istendi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER