A3 Haber

CHP’li eski vekil partiden ihraç edildi

CHP’li eski vekil partiden ihraç edildi

CHP’li eski vekil partiden ihraç edildi
Kasım 20
13:59 2019

CHP’nin eski genel başkan yardımcılarından Yılmaz Ateş, partisinin Ankara İl Disiplin Kurulu kararıyla partiden ihraç edildi. Ateş, “CHP’nin FETÖ’ye teslim olduğu” iddiasında bulunmuştu.

Deniz Baykal’a yakınlığıyla tanınan CHP’nin eski genel başkan yardımcısı Yılmaz Ateş, “CHP Disiplin Kurulu’nca ihracına ilişkin tebliğin kendisine yapıldığını” söyledi.

İhraç kararının kabul edilemez olduğunu belirten Ateş, şunları söyledi:

“Ben bir öz eleştiride bulundum. CHP’lilerin öz eleştiri yapmasını istememek CHP’nin ilkeleriyle bağdaşmaz. Ulusal Kurtuluş Savaşı dahi milletvekillerinin eleştiri hakkını kullandığı bir ortamda yapıldı. Avrupa diktatörlüğe kayarken, Mustafa Kemal Atatürk 1931’deki 3. Olağan Kurultayımızda ‘Partinin bir eksikliğini, yanlışlığını gördüğümüz zaman kayıtsız, şartsız eleştireceksiniz. Çünkü bir yanlışlığa gösterilen müsamahanın zararı, faydalarından büyük olur’ diyor. Böyle bir parti geleneğinden geliyoruz. Partiyle ilgili bir öz eleştiri yaptığım için böyle bir kararın alınmasını yok hükmünde sayıyorum. Bununla ilgili gerekli itirazları Yüksek Disiplin Kuruluna yapacağım.”

Katıldığı bir televizyon programında parti yönetimine eleştirilerde bulunan Ateş, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosunu hatırlatarak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Terör örgütünün 2010 yılında partimize kurduğu kaset komplosuna karşı yönetim olarak dik duramadık. MHP dik durdu, Fenerbahçe dik durdu. Kendilerini tebrik ediyorum. Ama Genel Başkan yardımcısı olarak içinde yer aldığım yönetim mücadeleyi göze alamadı, terör örgütüne (FETÖ) teslim oldu.”

Eski belediye başkanı da ihraç edildi

İzmir’in Bayraklı ilçesi eski Belediye Başkanı Hasan Karabağ da CHP’den ihraç edildi.

Hasan Karabağ hakkında, 31 Mart yerel seçim sürecinde yaptığı sert açıklamalar nedeniyle CHP Bayraklı İlçe Başkanlığı tarafından partiden kesin ihraç istemiyle dosya hazırlanmıştı. YDK tarafından il disiplin kuruluna geri gönderilen dosya hakkında il disiplin kurulunca ihraç yönünde karar verildi. Karabağ’ın 10 gün içinde Yüksek Disiplin Kurulu’na itiraz etme hakkı bulunuyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER