A3 Haber

Rusya: Türkiye yeni bir harekat olmayacağına dair güvence verdi

Rusya: Türkiye yeni bir harekat olmayacağına dair güvence verdi

Rusya: Türkiye yeni bir harekat olmayacağına dair güvence verdi
Kasım 20
13:17 2019

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Rusya’ya Suriye’nin kuzeyindeki harekata yeniden başlama niyetinde olmadığı konusunda güvence verdiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir harekat yapmayacağını söyledi.

“Türk hükümeti güvence verdi”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya ve ABD’nin Kürt güçlerin çekilmesi için gereken her şeyi yapmadığı açıklamasını değerlendiren Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“Türk hükümet temsilcileri ile Rusya Büyükelçisi arasında temas kuruldu. Türk tarafı, Rusya’nın yaptığı iş hakkında Ankara’da hiç kimsenin şüphesi olmadığı ve mevkidaşım ve dostum Mevlüt Çavuşoğlu ile sayın Kalın’ın Barış Pınarı Harekatı’nın yeniden başlayacağına dair bir şey söylemediği konusunda güvence verdi.”

Rus sözcü “Şaşkınlıkla karşıladık” demişti

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Türkiye’nin harekat açıklamasını “şaşkınlıkla karşıladıklarını” söylemişti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Rusya’nın sözlerini tutmadığı ve Suriye’nin kuzeyinde yeni bir askeri operasyona başlayabilecekleri tehdidini şaşkınlıkla karşıladık. Askeri eylemlerin başlaması yönünde çağrı içeren bu açıklamalar yalnızca Suriye’nin kuzeyindeki durumun gerginleşmesine yol açar. Rusya ve Türkiye liderlerinin imzaladığı ortak mutabakatta öngörülen istikrara değil” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya: Çavuşoğlu’nun açıklamasını şaşkınlıkla karşıladık

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER