A3 Haber

İmamoğlu iki yıldır duran metro inşaatı için Almanya’da kredi buldu

İmamoğlu iki yıldır duran metro inşaatı için Almanya’da kredi buldu

İmamoğlu iki yıldır duran metro inşaatı için Almanya’da kredi buldu
Kasım 21
14:15 2019

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yapımı yaklaşık iki yıl önce durdurulan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda çalışmalara yeniden başlıyor. Kredi Alman bankasından bulundu. 26 Kasım’da Ekrem İmamoğlu’nun katılımı ile tören düzenlenecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yapımı iki yıldır duran Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda çalışmalara başlanması için talimat verdi.

Alman Deutsche Bank’tan sağlanan kredi ile tekrar başlayacak inşaat için 26 Kasım’da İmamoğlu’nun katılımı ile tören düzenlenecek. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla 26 Kasım 2019 Salı günü Sancaktepe Abdurrahman Gazi Metro İstasyonu inşaat alanında düzenlenecek törenle, kazı çalışmasını yapacak tünel açma makinesi TBM tekrar tünele indirilecek. Tüneller ve 6 istasyonun peronları TBM ile kazılacak. Bilet holleri aç-kapa olarak yapılacak. 2 istasyonun peron ve bilet holü ise komple aç-kapa yöntemi ile yapılacak.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın devam niteliğindeki Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı, sırası ile Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli İstasyonlarından geçerek Sultanbeyli TEM yolu kenarında son bulacak.

2022’de hizmete açılması planlanıyor

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı için Ekim 2019’da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank’tan kredi sağlandı. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

Mayıs 2017’de yapımına başlanan projede, 29 Aralık 2017’de İBB tarafından çalışmalar durdurulmuş, Mart 2018’de tekrar başlatılmıştı. Ancak, hak ediş ödemelerinin yapılamaması sebebiyle Ekim 2018’de inşaat tekrar durmak zorunda kalmıştı. Metro hattında yapılan fiziki imalat oranı yaklaşık yüzde 6 seviyesinde.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER