A3 Haber

Mahkeme karar vermişti ama… EGM’den ‘bekçi’ açıklaması

Mahkeme karar vermişti ama… EGM’den ‘bekçi’ açıklaması

Mahkeme karar vermişti ama… EGM’den ‘bekçi’ açıklaması
Kasım 21
21:29 2019

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada (EGM), mahkeme kararının “tek olayla ilgili olduğu” iddia edilerek, “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur” denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı haberlere yansıyan İzmir’de 9 Mayıs 2018’de olay ve 35’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen kararla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “kararın sadece tek olayla ilgili olduğu” öne sürülerek, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yönetmeliği’nin 16’ıncı maddesindeki hükme göre bekçilerin şüpheli şahıslara kimlik sorma yetkileri mevcuttur denildi.

“Münhasır bir karar” denildi!

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İzmir ilinde 09/05/2018 tarihinde meydana gelen ve basında, ‘Çarşı ve Mahalle Bekçileri kimlik soramayacak’ şeklinde yayınlanan haber ile ilgili olarak İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nce verilen karar sadece o olaya münhasır bir karar olup aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Vazifeleri ile ilgili Olarak Riayet Etmeleri Gereken Hususları Gösterir Yönetmeliği’nin 16. maddesindeki “Bekçiler bölgeleri içinde dolaşan şüpheli şahısları takip eder ve hüviyetlerini araştırırlar” hükmüne göre Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin kişilere kimlik sorma yetkileri mevcuttur.”

Mahkeme kararında ne deniliyor?

İzmir 35. Asliye Ceza Mahkemesi kararında, “Polis vazife ve selahiyyetleri kanununun polislere verdiği kimlik sorma ve kaba üst araması yapma yetkisi bekçilere verilmemiştir” deniliyor.

Mahkeme bu kararı, “Bekçilerin görev sınırlarını aşmaları, kimlik sorma haklarının olmaması ve vatandaşı zorlamalarından dolayı hakaret suçundan işlem yapılmamıştır” diyerek gerekçelendirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER