A3 Haber

Rusya, 20 ton domatesi ‘canlı kurtçuklar’ nedeniyle Türkiye’ye iade etti

Rusya, 20 ton domatesi ‘canlı kurtçuklar’ nedeniyle Türkiye’ye iade etti

Rusya, 20 ton domatesi ‘canlı kurtçuklar’ nedeniyle Türkiye’ye iade etti
Kasım 21
18:58 2019

Rosselhoznadzor, 20 ton güveli domatesi Türkiye’ye iade etti. Domateslerde “canlı kurtçuklar” olduğu açıklandı.

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Bryansk bölgesinde 20 ton güveli domates tespit etti. Domates, Türkiye’ye iade edildi.

Rosselhoznadzor’dan yapılan açıklamada, Türkiye’den getirilen ve Rusya’nın Krasnodar bölgesine ulaştırılması planlanan 20 ton domatesin Bryansk bölgesinin Novozıbkov şehrinde bir depoda bulunduğu belirtildi.

Canlı kurtçuklar tespit edildi

Sputnik’in haberine göre müfettişler domateste canlı kurtçuklar tespit etti. Laboratuvara gönderilen domateste yaprak galeri güvesi olduğu doğrulandı.

Ajans, domatesin Türkiye’ye geri gönderildiğini bildirdi.

İade edilen ürünlere ne oluyor?

Rusya’nın Türkiye’ye iade ettiği sebze-meyvelerin akıbeti geçmişte tartışma konusu olmuştu. İade edilen ihracat ürünlerinin “tanzim satışlarda” vatandaşa yedirildiği öne sürülmüştü.

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, bu ürünlerle ilgili soru önergesi vererek, şunları söylemişti:

“İhracat yapılan ülkelerin kendi vatandaşlarına yedirmeyi uygun görmeyip kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade ettiği meyve sebze ve diğer gıda ürünleri ne oluyor? Bu ürünler imha edilmek yerine iç piyasaya sürülüyorsa, bu durum ülkemizin kendi yurttaşlarının sağlığını hiçe sayması anlamına gelir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER