A3 Haber

Yunan Bakan: Türkiye şantaja son vermeli

Yunan Bakan: Türkiye şantaja son vermeli

Yunan Bakan: Türkiye şantaja son vermeli
Kasım 21
11:16 2019

Yunanistan’ın göç politikalarından sorumlu bakanı Yorgos Kumuçakos, Türkiye’nin, AB yardımlarını almak istiyorsa sığınmacılar konusunda şantaj yapmaya son vermesi gerektiğini dile getirdi.

ABD’nin başkenti Washington’a yaptığı ziyaret sırasında AFP’ye konuşan Yorgos Kumuçakos, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer Türk yetkililer tarafından dile getirilen “Kapıları açarız” tehditlerinin kaygı verici olduğunu belirtti.

Mayıs ayından bu yana Yunanistan kıyılarına ulaşan sığınmacı sayısında yüzde 240 artış olduğuna dikkat çeken Kumuçatos, “Türkiye sürekli olarak önünü açacağını tekrar ederek, bu kapıların açılmasını bekleyen göçmenleri daha fazla kapıya yığıyor” dedi.

“Avrupa tehdit ve şantaja göre hareket edemez”

Yunan Bakan, bunlara rağmen AB’den, Türkiye’nin 6 milyar avroluk yardım talebine olumlu yaklaşmasını istediklerini bildirdi.

Tehdit uyarısında bulunan Kumuçatos, şu ifadeleri kullandı,

Türkiye’nin bu parayı şantajla veya tehditlerle talep etmesi, parayı verip vermeme kararı alacak olan Avrupalılar için gerekli olumlu siyasi atmosferi yaratmıyor. Avrupa tehditlere veya şantajlara göre hareket edemez. Avrupalıların, Türklerin karşı karşıya olduğu durumu anlaması gerektiği kadar, Ankara’nın da Avrupa’yla muhatap olmanın yolunun bu olmadığını anlaması gerekir.”

Miçotakis de eleştirmişti

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis de Erdoğan’ın bu çıkışları eleştirmişti. Miçotakis, “Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yunanistan ile iyi komşuluk ilişkilerine sahip olmak istiyorsa sığınmacılara ve göçmenleri araç olarak kullanamayacağını açıkça söyledim” demişti.

Türkiye’den gelen göç dalgasıyla mücadele etmek amacıyla bir dizi önlemi hayata geçiren Yunanistan, Midilli, Sakız ve Samos adalarındaki üç büyük kampın kapatılacağını duyurmuştu. Yeni inşa edilecek kapalı kamplar sadece 5 bin sığınmacıyı ağırlayacak ve giriş-çıkış serbest olmayacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER