A3 Haber

AKP ve MHP ‘hava kirliliğini’ kabul etti: 2,5 yıl filtre takılmayabilecek

AKP ve MHP ‘hava kirliliğini’ kabul etti: 2,5 yıl filtre takılmayabilecek

AKP ve MHP ‘hava kirliliğini’ kabul etti: 2,5 yıl filtre takılmayabilecek
Kasım 22
00:07 2019

AKP ve MHP, termik santrallere 2,5 yıl daha baca filtresi takılmamasını kabul etti. Kararın ardından konuşan CHP’li Ali Fazıl Kasap, “2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun” dedi.

Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış durumdaki yaklaşık 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi AKP ve MHP’lilerin oylarıyla kabul edildi.

Karar sonrası CHP’li Ali Fazıl Kasap, “15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun” tepkisini gösterdi.

15 santralde baca yok

Türkiye’nin birçok köşesine elektrik üretimi için yapılan termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da takılmadığı ortaya çıkmıştı.

Termik santrallerin yakınında yaşayan vatandaşların gündeme getirdiği olay sonrasında TBMM’ye getirilen bir kanun teklifi tartışmaları daha da alevlendirmişti. Teklife göre, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış durumdaki 15’e yakın termik santralin bacalarında kullanılması gereken filtrelerin takılmasının 2,5 yıl daha ertelenmesi ön görülüyordu.

Teklif kabul edildi

TBMM’de görüşülen kanun teklifinin AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini CHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap duyurdu.

Kasap duyurusunda, “Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye’de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” dedi.

Elektrik Üretim A.Ş. veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine ve kamu üretim şirketlerine ait üretim tesislerine, özelleştirilmiş olanlara veya özelleştirileceklere çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması amacıyla 31.12.2022 tarihine kadar süre tanınacak.

Filtresi olmayan kimi santraller: Ciner, Limak, Bereket…

13 santral Çelikler Holding, Ciner Enerji, Konya Şeker Enerji, Limak Enerji, İçtaş Enerji ve Bereket Enerji gibi sermaye gruplarına ait…

Termik santraller        Kapasite(MW)      Sahibi

 • Afşin-Elbistan   A 1.355                   Çelikler Holding
 • Seyitömer           600                         Çelikler Holding
 • Tunçbilek           365                         Çelikler Holding
 • Orhaneli              210                         Çelikler Holding
 • Afşin-Elbistan B 1.440                    EÜAŞ (Kamu)
 • 18 Mart Çan        320                        EÜAŞ (Kamu)
 • Çayırhan              620                        Ciner Enerji
 • Kangal                  457                        Konya Şeker
 • Soma                    990                        Konya Şeker
 • Kemerköy            630                         Limak-İçtaş
 • Yeniköy                420                        Limak-İçtaş
 • Çatalağzı              300                        Bereket Enerji
 • Yatağan                630                        Bereket Enerji

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER