A3 Haber

Bolivya’da darbeyi destekleyen ABD Dışişleri Bakanı’ndan ‘seçim’ çağrısı

Bolivya’da darbeyi destekleyen ABD Dışişleri Bakanı’ndan ‘seçim’ çağrısı

Bolivya’da darbeyi destekleyen ABD Dışişleri Bakanı’ndan ‘seçim’ çağrısı
Kasım 22
08:54 2019

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Bolivya’da devam eden protestolara atıfta bulunarak, taraflara gerginliğin düşürülmesi ve ülke genelinde yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ordunun baskısıyla Devlet Başkanı Evo Morales’in istifaya zorlandığı Bolivya’daki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada “demokrasinin yeniden inşası adına Bolivya halkının özgür ve şeffaf bir seçim isteğine” vurgu yapan Pompeo, “20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinde hile ve düzensizlik yapanlar Bolivya’nın iyiliği için kenara çekilmelidir. Bolivya’daki her siyasi partinin vatandaşların haklarına saygı gösterilen bir seçim sürecinde kendi seslerini duyurma hakkı vardır” dedi.

Öte yandan Pompeo, ülke genelinde yapılan protestolara değinerek, Bolivya için basın özgürlüğünü ve yapılan barışçıl protestoları desteklediklerini belirtti.

Pompeo, şunları kaydetti: “Şiddet, baskı ve politik korkutmanın demokraside yeri yoktur. Tüm tarafları bu tür şiddetten kaçınmaya, hukukun üstünlüğünü gözetmeye ve Bolivya’nın geleceğini inşa etmek için görüşlerine bakılmaksızın tüm vatandaşların haklarına saygı duymaya çağırıyoruz. Öte yandan, güvenlik hizmetleri de barışçıl protestocuların haklarına saygı göstermeli ve Bolivya makamları vatandaşların haklarının ihlali durumunda hesap verebilirliği sağlamalıdır.”

Anez’e desteğini yineledi

Bununla beraber, ülkeyi seçime götürmek için Çokuluslu Yasama Meclisi’nde (ALP) yapılan çalışmalara da vurgu yapan Pompeo, “Seçime hazırlanan Bolivya halkına ve Başkan Jeanine Anez’in önderlik ettiği geçici hükümete verdiğimiz desteği de yineliyoruz” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER