A3 Haber

CHP’li Ulaş Karasu: Ülkeyi ithalat bağımlısı haline getirdiniz

CHP’li Ulaş Karasu: Ülkeyi ithalat bağımlısı haline getirdiniz

CHP’li Ulaş Karasu: Ülkeyi ithalat bağımlısı haline getirdiniz
Kasım 22
12:40 2019

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, yeni vergi düzenlemesini eleştirerek, AKP’nin ülkeyi ithalat bağımlısı yaptığını söyledi. Karasu, “İş ithalata gelince, iş memurun, çiftçinin, işçinin cebindeki son kuruşu hortumlamaya gelince 98 vekil bir araya gelip kanun teklifi hazırlıyorsunuz” dedi.

CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, TBMM’de yaptığı konuşmada AKP’ye sert bir dille eleştirdi.

Geçtiğimiz gün TBMM’de kabul edilen ve birçok tartışmalı maddeyi barındıran Dijital Hizmet Vergi Kanunu’nda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Kamu İhale Kanunu’ndan istisna tutulmasına yönelik maddede konuşan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, iktidarın ülkeyi ithalat bağımlısı haline getirdiğini kaydetti.

TBMM’de kabul edildi: İşte hayatımızdaki yeni vergiler…

“‘Türk çiftçisinin ürettiği ürünü satın alma’ diyorsunuz”

‘’Geçen yıl 82 milyonu soğana, bibere, patatese muhtaç eden; vatandaşı tanzim satış kuyruklarına sokan AKP iktidarı şimdi çıkmış diyor ki: “Biz vatandaş neyi ne kadar tüketir hesaplayamıyoruz. TMO’ya yetki verelim, istediği zaman ithalat yapsın.” Yani neresinden tutarsanız tutun elinizde kalan bir madde’’ diyen Karasu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin geçmiş yıllarda Anadolu çiftçisinin dostu olduğunu, TMO’nun piyasayı dengelediğini ve bu yolla çiftçimizin korunduğu söylerken, ‘’Sizler Anadolu’daki TMO’ları kapatıp “lisanslı depoculuk” diye bir sistem kurdunuz. Şimdi de TMO’ya ‘Türk çiftçisinin ürettiği ürünü satın alma, Rus çiftçisinin, Amerikan çiftçisinin, Kanada çiftçisinin ürününü satın al.’ diyorsunuz’’ ifadelerinin kullandı.

“Çiftçiler yüksek maliyetler altında eziliyor”

Çiftçilerin yüksek maliyet ve girdi fiyatları altında ezildiğini kaydeden Karasu,’’Çiftçi ‘Borcumu ödeyemiyorum’ diyor. Ziraat Bankası eliyle futbol kulüplerinin borcunu sildiniz, yandaşlara yapılandırma getirdiniz, yetmedi, gittiniz gazete aldınız. ‘En azından faizleri silin, borcumu yapılandırın’ diyor, iktidardan ses yok. Aynı taleple kanun teklifi veriyoruz, ses yok ama iş ithalata gelince, iş memurun, çiftçinin, işçinin cebindeki son kuruşu hortumlamaya gelince, iş vatandaşların dinî duygularını istismar eden Kombassan’ı, YİMPAŞ’ı kurtarmaya gelince 98 vekil bir araya gelip kanun teklifi hazırlıyorsunuz’’ ifadeleriyle iktidarı eleştirdi.

“Ülkemizin geleceğiyle oynamaktan vazgeçin”

Karasu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Burada iktidar milletvekillerine sesleniyorum: Alın terinden ve emeğinden başka bir sermayesi olmayan çiftçimizin kaderiyle ve ülkemizin geleceğiyle oynamaktan vazgeçin.

Milyonlarca vatandaşımızın mağduriyetinin vebali sizin omuzlarınızda. İki gün sonra milletvekilliği biter ama siz bu vebalin, bu günahın altından kalkamazsınız.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER