A3 Haber

Erdoğan’ın Ege Üniversitesi’ne gelişi öncesi altı öğrenci gözaltına alındı

Erdoğan’ın Ege Üniversitesi’ne gelişi öncesi altı öğrenci gözaltına alındı

Erdoğan’ın Ege Üniversitesi’ne gelişi öncesi altı öğrenci gözaltına alındı
Kasım 23
23:24 2019

Ege Üniversitesi öğrencileri, altı arkadaşlarının Erdoğan’ın cami açılışına gelişi sırasında üniversite kantinden alınarak gözaltı işlemi yapılmadan tutulmalarını protesto etti.

Ege Üniversitesi’ndeki gençlik örgütleri, altı Ege Üniversitesi öğrencisinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cami açılışına gelişi sırasında kantinden alınarak gözaltı işlemi yapılmadan ve ifade alınmadan beş saat boyunca tutulmalarına ilişkin Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaptı.

Bilal Saygılı camisi açılışına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmasından dolayı Ege Üniversitesi’nin polis ablukası altına alındığı belirtilen açıklamada; “Açılıştan bir saat önce 6 üniversiteli arkadaşımız alelade bir şekilde Edebiyat Fakültesi kantininin önünden geçerken telefonlarına el konulup, darbedilerek, hukuksuzca gözaltına alındılar. Gözaltı prosedürüne uyulmayıp, ön muayene yapılmayan arkadaşlarımız 100.Yıl Polis Merkezi’ne götürüldüler. Arkadaşlarımız açılış töreni bitip, Erdoğan okuldan çıkıncaya kadar gözaltı aracı içerisinde 5 saat rehin tutuldu. Erdoğan gittikten sonra ifadeleri dahi alınmayan arkadaşlarımız hastane kontrolünden sonra kendilerine hiçbir belgenin örneği dahi verilmeden serbest bırakıldı” cümlelerine yer verildi.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak’a seslenen öğrenciler açıklamada şöyle konuştu: “Ege Üniversitesi bir AKP teşkilatı değildir. Geçtiğimiz haftalarda Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde 6 kadın öğrencinin tacize uğraması, 1 kadın öğrencinin ihmalden kaynaklı traktörün altında kalarak hayatını kaybetmesi ve dün açılışı yapılan cami içerisinde bir işçinin ölü bulunmasıyla beraber biz üniversite öğrencilerinin can güvenliğinin kalmadığı apaçık ortadadır. Katillerin ve tacizcilerin aramızda ellerini kollarını sallayarak gezmesine müsaade eden Ege Üniversitesi yönetimi ve polis Saray iktidarının korkusundan bizleri hukuksuzca gözaltına alabilmektedir. Bizler üniversite öğrencileri olarak dün YÖK’e ve her türlü usulsüzlüğe biat etmediğimiz gibi bugün de üniversitelerimizin AKP teşkilatına dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz, gözaltı ve baskıyla sindirme politikalarına da ne biat edeceğiz ne de boyun eğeceğiz.

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER