A3 Haber

MHP’li doktor vekilden ‘kanser yapıyor’ dediği termik santrallere kabul oyu!

MHP’li doktor vekilden ‘kanser yapıyor’ dediği termik santrallere kabul oyu!

MHP’li doktor vekilden ‘kanser yapıyor’ dediği termik santrallere kabul oyu!
Kasım 23
13:58 2019

MHP’li Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, önce “Ben halk sağlığı uzmanıyım, termik santraller bir dakika bile filtresiz çalışmamalı. Bu akciğer hastalıklarının, kanserin direkt sebebi” dedi. Ancak doktor vekil, TBMM’de termik santrallerin iki buçuk yıl daha filtresiz çalışması için hazırlanan yasaya kabul oyu verdi.

Kömürle çalışan, 11 şehirde kurulu toplam 15 termik santral 2013 yılında özelleştirildi. Şirketlere, bacalarına filtre taktırmak üzere tam altı yıl süre verildi. Devlet, şirketlere bu iş için 535.7 milyon lira da teşvik dağıttı. Paralar alındı, sürenin sonuna gelindi ancak koca şirketler kılını kıpırdatmadı. Aradan geçen altı yılda, santrallerin çevresinde astım, bronşit gibi hastalıklar sıradan hale geldi, kanser ölüm vakaları katlandı.

Santrallere filtre için bir tek kazma vurmayan şirketler, yıl sonunda kesilecek cezadan kurtulmak için Ankara’ya baskı kurdu. İki buçuk yıl daha süre tanınmasını istiyorlardı. Yasa teklifi hazırlandı. Seçim öncesi gündeme geldi. Kamuoyunun büyük tepki göstermesi üzerine geri çekildi. Ancak şirketler peşini bırakmadı. Geçen günlerde tekrar TBMM gündemine getirildi. Hem de bir torba yasanın içinde saklanarak… Şirketleri filtre masrafından kurtaracak ama onlarca insanın daha kanser olmasına neden olacak yasa AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edildi.

Sözcü’den Yusuf Demirin haberine göre oylamaya 49 MHP’li vekilden 35’i katılmadı. Katılan 14 vekilin tamamı kabul oyu verdi. Kabul oyu verenlerden biri de MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’dı. Aynı zamanda halk sağlığı uzmanı bir tıp doktoru olan Aycan’ın da kabul için el kaldırması herkesi şaşırttı. Zira, termik santrallere filtre takılması konusundaki hassasiyetiyle, hatta mücadelesi ve bu konudaki dik duruşuyla tanınıyordu.

“Mücadele edeceğim” dedi ama kabul oyu verdi!

Sefer Aycan, geçtiğimiz günlerde RS FM’de Atilla Güner’in konuğu olmuş ve “Termik santrallerin bir dakika dahi filtresiz çalışması kabul edilemez, yasanın çıkmaması için sonuna kadar mücadele edeceğim” diyerek çok net ve kararlı mesajlar vermişti.

Aycan programda özetle şunları söylemişti: “Ben milletvekiliyim aynı zamanda tıp doktoruyum. Halk sağlığı uzmanıyım. Ben milletvekili olmadan önce de termik santralle mücadelemi veriyordum. Zaten termik santraller filtresi olmadan bir gün bile çalışmamalı. Yani süre vermeyi asla doğru bulmuyorum. Bu zamana kadar verilen süreler bile yanlıştı. Firmaların da bu güvene layık olmadığını düşünüyorum. Çünkü defalarca verilmiş süreyi iyi kullanmadılar. Gereğini yapmadılar.”

Sefr Aycan, zehir saçan termik santraller konusunda her zamanki tutumundan neden vazgeçtiğini sorusuna, “Grubumuz bir karar verdi. İşletmelere bir süre verip, denetimleriyle ilgili bir süre var biliyorsunuz. Grubumuz o maddeyi destekledi. Bu şekilde” cevabını verdi.

“Muhalefet” oylamaya ilgisiz kaldı

Genel Kurul’daki oylamaya 203 AKP’li katıldı, tamamı kabul oyu verdi. 139 CHP’li vekilden 114’ü, 62 HDP’li vekilden 58’i, 39 İYİ Parti vekilinden 32’si, iki TİP’li vekilin ikisi de katılmadı.

CHP düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine götüreceğini açıkladı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER