A3 Haber

TESK’ten ‘alışveriş çılgınlığı’ uyarısı: Kampanyalara karşı tedbirli olun, kimse zararına satış yapmaz

TESK’ten ‘alışveriş çılgınlığı’ uyarısı: Kampanyalara karşı tedbirli olun, kimse zararına satış yapmaz

TESK’ten ‘alışveriş çılgınlığı’ uyarısı: Kampanyalara karşı tedbirli olun, kimse zararına satış yapmaz
Kasım 24
12:51 2019

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “‘Efsane Cuma’, ‘11.11’ gibi aldatıcı kampanyalara karşı tedbirli olunmalı. Yüzde 90’lık rekabet piyasasında hiç kimse zararına satış yapmaz. Ürünlere birkaç ay öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp sonra belli günlerde ‘indirim’ diye pazarlamak haksız kazançtır” diye konuştu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “alışveriş çılgınlığı” temasıyla yılın belli dönemlerinde gerçekleştirilen ve tüm dünyada hızla yayılan kampanyaların aldatıcı yönlerine karşı vatandaşları uyardı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, gelişen teknolojiyle neredeyse her gün gerçekleştirilen “aldatıcı” indirimlerden kaçınmak için güvenli internet sitelerinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

“Merdiven altı ürünler piyasaya sürülüyor”

“Alışveriş çılgınlıklarına” karşı uyarıda bulunan Palandöken, “Tüm dünyada hızla yayılan ‘alışveriş çılgınlıkları’ kapsamında düzenlenen aldatıcı kampanyalar konusunda vatandaşlarımız dikkatli olmalı. Yılda 2 kez indirim kampanyası yapılır, biri yaz, diğeri kış sezonu sonunda. Kampanyaları kurala bağlayalım, mağduriyetlerin önüne geçelim. Çünkü bu satış kampanyalarında sadece kuralsız ürün satışı yapılmıyor, merdiven altı ürünler de piyasaya sürülüyor.” ifadelerini kullandı.

Palandöken, özel alışveriş günlerinde fiyatların önceden şişirildiğini, sonra “indirim” adı altında stokları tüketmek için aldatıcı satış teknikleriyle ürünlerin pazarlandığını vurguladı.

“3-5 katı etiket yapıştırıp, belirli günlerde ‘indirim’ diye pazarlanıyor”

Özellikle kampanyalara aldanıp kredi kartlarına yüklenilmemesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“‘Efsane Cuma’, ‘11.11’ gibi aldatıcı kampanyalara karşı tedbirli olunmalı. Yüzde 90’lık rekabet piyasasında hiç kimse zararına satış yapmaz. Ürünlere birkaç ay öncesinde 3-5 katı etiket yapıştırıp sonra belli günlerde ‘indirim’ diye pazarlamak haksız kazançtır. Herkes alıyor, ben de alayım düşüncesi yanlış. Hem etiket hem gramajlarda hem de fiyatlarda büyük oyunlar oynanıyor. Bunları engellemek için sürekli denetim şart. ‘Efsane’ veya ‘Kara Cuma’ denilerek stok eritme oyunlarına halkımız gelmemeli. Bu tür kampanyaların sadece isimleri yeni ancak yöntemleri hep aynı, önce şişir, sonra indir. Halkı kandırmaktan başka bir şey yapılmıyor. Bunun önüne ancak kural konularak geçilir. Her gün indirim yapılmaz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER