A3 Haber

Ahmedinejad’dan protestolara destek

Ahmedinejad’dan protestolara destek

Ahmedinejad’dan protestolara destek
Kasım 25
09:49 2019

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, benzin zammı nedeniyle yapılan protestolara destek verdi.

Ahmedinejad, yayınladığı görüntülü mesajla, geçen hafta benzine 3 kat zam yapılması nedeniyle ülke genelinde düzenlenen gösterilere destek vererek, göstericilere müdahaleye ilişkin Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ve diğer yönetim organlarına tepki gösterdi.

“Memleketin başına ne bela getirdiniz”

İran’da yolsuzluğun Ruhani döneminde 10 katına çıktığını ve halkın yoksulluk ile yaptırımlara tahammül etmek zorunda kaldığını ileri süren Ahmedinejad, “Memleketin başına ne bela getirdiniz; konuşanı boğuyorsunuz, ağzına vuruyor, bastırıyorsunuz. Aşağılıyor ve hakaret ediyorsunuz.” görüşlerini paylaştı.

“Millet gidişata razı değil”

Ruhani, Reisi ve diğer yönetim organlarına seslenen Ahmedinejad, şunları söyledi:
“Bu memleket herkesin malıdır. Siz bu ülkenin sahibi misiniz? Çok açık bir şekilde söylüyorum; millet kesinlikle gidişata razı değildir. Halk, diğer organları da kabul etmiyor fakat özellikle de hükümetten razı değiller.”

Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinden ikinci kez birinci çıktığı 2009’da, kazandığının ilan edilmesi büyük toplumsal olaylara neden olmuştu.

Uluslararası Af Örgütü 115 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı

İran’da başlayan gösterilerde, birçok kentte kamu binası da tahrip edilmiş, Tahran yönetimi, protestoların büyümesi üzerine geçen hafta ülke genelinde internet erişimini kesmişti.

İnternet erişimi, 3 gün önce sınırlı olarak yeniden sağlanmaya başlanmıştı. Uluslararası Af Örgütü, olaylar sırasında en az 115 göstericinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

İranlı yetkililer ise şu ana kadar olaylar sonucunda 6 güvenlik görevlisinin ve 1 göstericinin öldüğünü duyurdu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER