A3 Haber

Murat Ülker’den ‘Şehir Üniversitesi’ açıklaması: Kendi kararımızla ayrıldık

Murat Ülker’den ‘Şehir Üniversitesi’ açıklaması: Kendi kararımızla ayrıldık

Murat Ülker’den ‘Şehir Üniversitesi’ açıklaması: Kendi kararımızla ayrıldık
Kasım 25
20:49 2019

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin konuşarak, “Bilinmelidir ki üniversite projesi içinde kendi kararımızla yer aldık, sorumluluklarımızı da yerine getirerek kendi kararımızla ayrıldık. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızdan sadece destek gördük” dedi.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Şehir Üniversitesi’ne desteklerini kesmeleriyle ilgili konuştu.

Ülker, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili holdingin ve kendi isminin geçtiği bazı haberlerde doğru olmayan bir şekilde üniversiteye taahhütlerinin farklı siyasi sebeplerden ötürü devam etmediği yönünde gerçek dışı iddiaların yer aldığını belirtti.

“Maddi taahhütlerimizi yerine getirdik”

“Oysaki İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kuruluşundan itibaren holding olarak söz verdiğimiz bütün maddi taahhütlerimizi yerine getirdik. Ayrıca üniversite mütevelli heyetinden ayrılmadan önce holdingimiz vakıf yöneticileri ile maddi anlamda son olarak yapılabilecekleri konuştu, ardından bu taahhütlerimizi de yerine getirdik” ifadelerini kullanan Ülker, o toplantıda üniversitenin maddi durumunun çok hassas bir şekilde idare edilmesi gerektiğini, yapılabilecekleri ve borçlanma konusunda dikkatli olunmasını da hatırlattıklarını söyledi.

“Kendi kararımızla yer aldık, kendi kararımızla ayrıldık”

O zaman da ifade ettikleri gibi holding olarak taahhütlerinin hiçbirinin sonsuz olmadığını dile getiren Ülker, şunları kaydetti:

“Bu süreç sonunda hiçbir siyasi mülahaza olmaksızın holdingimiz bütün sorumluluklarını yerine getirdi. Sonrasında grubumuz daha başka sosyal hizmetlerini sürdürürken üniversiteye kuruluş aşamasında verdiğimiz sözleri yerine getirmenin huzuru içinde yönetimden ayrıldık. Bilinmelidir ki üniversite projesi içinde kendi kararımızla yer aldık, sorumluluklarımızı da yerine getirerek kendi kararımızla ayrıldık. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızdan sadece destek gördük. Biz ayrıldıktan sonraki süreçte göreve gelen yöneticilerin çeşitli kaynakları hangi şartlarda ve ne şekilde kullandıkları hususunda hiçbir bilgimiz de bulunmamaktadır”.

Ne olmuştu?

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurucusu olduğu İstanbul Şehir Üniversitesi’nin mal varlıklarına Halkbank tarafından el konmuştu.

Şehir Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, borcun üç katı kadar teminat gösterildiği, buna karşın bankanın bu teminatı kabul etmediği duyurulmuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Çelikcan karar için “Şaşkınlıkla, hayretle, ibretle izliyoruz. Bu kadar açık bir hukuki ihlal karşısında bile mahkeme tedbiri kaldırmama yolunu tercih etti” ifadelerini kullanmıştı. .

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER