A3 Haber

Erdoğan beş rektör atadı: Sınıf arkadaşı, MHP milletvekili, mini etek yasakçısı…

Erdoğan beş rektör atadı: Sınıf arkadaşı, MHP milletvekili, mini etek yasakçısı…

Erdoğan beş rektör atadı: Sınıf arkadaşı, MHP milletvekili, mini etek yasakçısı…
Kasım 26
07:58 2019

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, beş üniversiteye rektör atadı. Atanan rektörler arasında MHP’li eski milletvekili, Erdoğan’ın “sınıf arkadaşı” ve kadın akademisyenlere mini etek ile kolsuz giysiyi yasaklayan isimler de bulunuyor.

Resmi Gazete’de yayımlananan atama kararlarına göre Atılım Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Yıldırım Üçtuğ, Fenerbahçe Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Emin Arat, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yadigar İzmirli ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Osman Çakır atandı.

Erdoğan, söz konusu atamaları 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yaptı.

Atanan rektörler kim?

Erdoğan’ın atadığı rektörlerden Osman Çakır, MHP’li Samsun eski milletvekili.

Bir diğer rektör Yadigar İzmirli, önceki rektörlük döneminde kadın akademisyenlere mini eteği, kolsuz ve açık yakalı giysileri yasaklayan isim olarak tanınıyor. 2014’te akademisyenlere yönelik yayımladığı “kılık kıyafet yazısı” ile gündeme gelen Yadigar İzmirli, “Kılık kıyafet yönetmeliğini hatırlattım. Tayt ya da mini etekle üniversiteye gelinmez” demişti. Tepki ve eleştiriler üzerine Prof. İzmirli’den ilginç bir karşılık gelmişti. İzmirli, Baattin’in Twitter’da paylaştığı “3 cm etek giy sonra orkoklor cok obozo” tweetini kendi hesabından paylaşmıştı.

Erdoğan’ın atadığı bir diğer rektör olan Mehmet Emin Arat da, Erdoğan’ın “sınıf arkadaşım” dediği bir isim.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER