A3 Haber

Partiler anlaştı: Darbeci Evren’in ismi her yerden temizlenecek

Partiler anlaştı: Darbeci Evren’in ismi her yerden temizlenecek

Partiler anlaştı: Darbeci Evren’in ismi her yerden temizlenecek
Kasım 26
19:18 2019

TBMM’deki tüm partiler, 12 Eylül askeri darbesinin lideri Kenan Evren’in isminin bütün okul, cadde, sokak, köy, mahalle, kışla ve ilçelerden silinmesi konusunda anlaştı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM Genel Kurulu’nda insanlık suçlarıyla anılan darbeci Kenan Evren’in isminin tüm okul, cadde, sokak, mahalle ve kışlalardan silinmesini önerdi.

“Evren” adının yaşatılmasının hiçbir şekilde doğru olmadığını belirten Erol, “12 Eylül TBMM’yi kapattı, parti genel başkanlarını tutukladı. 650 bin kişi gözaltına alındı, 230 bin kişi sıkıyönetimde yargılandı. Ama bugün Kenan Evren’in adı Ankara’nın bir ilçesinde var. Okullarda, kışlalarda, meydanlarda var” diye konuştu.

“İsmi değiştirelim ama 12 Eylül’le yüzleşilmesi gerekiyor”

“Kenan Evren isminin ortadan kaldırılması gerekir, evet, zalim bir darbeciydi, çok kötü uygulamaları oldu, çok can yaktı; bu bir gerçek, bütün toplum bunu görüyor ama ondan önce şunu görmemiz lazım” diyen HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise, 12 Eylül’le yüzleşilmesi gerektiğini de ifade etti.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Lütfü Türkkan, “Bir darbecinin isminin sokaklarda, caddelerde bulunmasını hazmedemiyorum” sözleriyle teklife destek verdi.

MHP Grup Başkan Vekili Levent Bülbül de, ‘’Kenan Evren isminin bir takım yerlerde olmasını bizler de kabul edecek değiliz. Derhal faaliyete geçilmelidir” diye konuştu.

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, CHP’ye teşekkür ederek şöyle konuştu: “CHP’nin bu önerisi yerinde ve doğrudur. Bütün belediye meclisleri tersine işlem yapıp Kenan Evren caddesi, mahallesi, ilçesi, ne varsa bu isimler milletimizin vicdanında karşılık bulacak örnek şahsiyetlerin ismiyle değiştirilmeli. CHP’ye teşekkür ediyor ve belediye meclisleri ile idareleri göreve davet ediyoruz.”

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER