A3 Haber

TAKSAV Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başlıyor

TAKSAV Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başlıyor

TAKSAV Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali başlıyor
Kasım 29
16:09 2019

TAKSAV (Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf) tarafından düzenlenen Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali bu yıl 6-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İzmir’de 2012 yılında başlayan Uluslararası Tiyatro Festivali, bugüne kadar Merhaba, İtiraz, Dayanışma, Özgürlük, Umut, Cesaret ve Yaşamak temaları ile yapılırken, festivalin bu yılki teması “Birlikte Yapabiliriz” olarak belirlendi.

Festival, 6 Aralık Cuma günü saat 17.30’da Kıbrıs Şehitleri caddesinde yapılacak yürüyüşü ile başlayacak. Kültürpark İzmir Sanat Sahnesi’nde de tören düzenlenecek.

Ödüller sahiplerini bulacak

Festival’in her yıl 4 alan da verilen ödülleri de aynı gece sahiplerini bulacak. Festivalin Emek Ödülü oyun yazarı Hidayet Sayın’a, Onur ödülü sanatçı Meltem Cumbul’a, Dayanışma Ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci ve Öğretim Üyeleri ile V-For Vendetta oyununda canlandırdığı rolden dolayı tutuklanan Nazlı Masatçı’ya verilecek.

Atölye çalışmaları yapılacak.

10 gün süre ile katılımcı toplulukların oyunlarının yanı sıra, atölye çalışmalarının da yer alacağı 8. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’ne yerli, yabancı profesyonel ve amatör olmak üzere 150’ye yakın oyun başvurusu gerçekleşti. Bu çalışmalar içinde 25’i yerli, 4’ü yabancı yetişkin oyunu ile 3 çocuk, 3 sokak oyunundan oluşan Festivali seçkisi; Prof. Dr. Selda Kulluk Yerdelen, Zeynep Altıok, Sanat eleştirmeni Yaşam Kaya, Yönetmen ve Eğitmen Polat İnangül ile Oyuncu Tansel Öngel tarafından belirlendi.

Festival oyunlarından davetiyeli olanlar ilgili Belediyelerden edinilebilirken, fiyatları 15 ila 40 lira arasında değişen oyunların biletleri de Biletinial Sitesi ya da TAKSAV’ın İzmir ofisinden alınabiliyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER