A3 Haber

İztuzu’ndan çağrı: Yapılaşma kararına dur de!

İztuzu’ndan çağrı: Yapılaşma kararına dur de!

İztuzu’ndan çağrı: Yapılaşma kararına dur de!
Kasım 30
19:26 2019

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP), Çevre ve Şehircilik Bakanlığının İztuzu plajına bin metrekare kapalı alanlı bir kaplumbağa merkezi inşa etme kararına tepki gösterdi. Platformun üyeleri, Bakan Kurum’a seslendi: “İztuzu’nun geleceğini olumsuz etkileyecek ve yapılaşmanın kapısını açacak bu girişimi iptal edin.”

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Deniz Kaplumbağaları Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) ile beraber hazırladığı “İztuzu Ekolojik Tasarım Yarışması” sonrası yeni bir deniz kaplumbağası merkezi inşa edilecek olmasını engellemek adına Muğla’nın Dalyan ilçesindeki İztuzu plajında toplandı.

Bozulmamış doğasıyla dünyada ün salmış İztuzu kumsalının 30-40 kişinin idamesine uygun, 1000 m2 kapalı alanlı devasa bir merkez yapılacağını söyleyen İKUP sözcüleri, “Her ne amaç ve ‘ekolojik’ mimari tasarımla yapılırsa yapılsın, bu hareket kumsalda yapılaşmanın ilk adımı olacaktır ve tüm bunlar kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı yapılmaktadır. Proje iyi, ancak yeri hatalı. Gelin bunu İztuzu dışında yapalım” şeklinde konuştu.

30 yıl önce yapılaşma engellenmişti

30 yıl önce aynı yerde bir otel yapılmak istendiğini hatırlatan İKUP, “Bu kumsala yapılmak istenen otelden vazgeçilmiş, yerel halk da yazlık ahşap barakalarından vazgeçmişti, hepsi Carettalar içindi. Şimdi aynı Carettalar için aynı kumsalda 1000 m2’lik, 2 katlı, devasa bir merkez yapılmak isteniyor. 30 yıl önce oteli isteyen bir işadamıydı ve projesinden vazgeçmişti. Şimdikini isteyen bir profesör ve vazgeçmiyor! Hem de kumsaldaki Carettaları korumakla görevli bir profesör” açıklamasını yaptı. İKUP açıklamasına şöyle devam edildi: “30 yıl önceki, bir binaydı; kumsalda ışık, ses ve yoğun kullanım yaratacak bir binaydı; şimdiki de öyle! Carettalar için ve profesörün aynı bölgede koruma çalışması yaptığı nesli tehdit veya tehlike altında olması sebebiyle koruma altına alınan su samurları ve Likya kara semenderleri için, bölgede uygun yaşam alanı bulmuş tüm kuşlar için, her ikisi de bina. Şekli de umurlarında değil. Çevreyi korumak birinci önceliği olması gereken DEKAMER’in bundan tam 6 yıl önce aynı hevesle buraya hastane yapma girişimi vardı ve bu, İKUP’un düzenlediği ve toplamda 50 bine yakın destekçiyle sonuçlanan imza kampanyalarının da etkisiyle durdurulmuştu. Proje, 6 yıl aradan sonra bu sefer “ekolojik tasarım yarışması” adı altında karşımıza çıkıyor ve görüyoruz ki DEKAMER tekrar aynı rüyaya dalmış, ısrarla, kendisinin de varlık sebebi İztuzu’na hastane yapacak…Bu, dün de akıl tutulmasıydı, şimdi de öyle. 1988’de kara tarafına yapılmak istenen otelle birlikte başlayan İztuzu’ndaki çevre hareketini hala sürdürmek zorunda kalmamız ne acı. Bu girişime, yeri İztuzu’nda olduğu için karşı çıkıyoruz. DEKAMER’in İztuzu rüyası gerçekleşecek diye bize kabusu yaşatmalarına karşı çıkıyoruz.

Bakan Murat Kurum’a çağrı

Bu düşüncelerle, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a seslenen platform üyeleri açıklamayı şöyle sonlandırdı: “Hepimiz gönüllüyüz, siyasi-maddi-ticari hedefimiz ve beklentimiz yok; sadece gelecek nesillere el değmemiş bir İztuzu bırakmak için uğraşıyoruz. 30 yıl önce otel projesi neden iptal edildiyse, binlerce Dalyanlı neden barakalarını kaldırdıysa, Dekamer binası da aynı sebeplerden dolayı İztuzu’na yapılmamalı.  Bundan 100 yıl sonra ‘keşke’ dememek için, bugünden İztuzu’nun geleceğini olumsuz etkileyecek ve yapılaşmanın kapısını açacak bu girişimi lütfen iptal edin. Projeyi İztuzu dışında, kanunlara uygun bir yerde, örneğin Dalyan’da yapalım. İztuzu’nun “ekolojik tasarım”a ihtiyacı yok; onu koruyan kanunlara uyalım ve rahat bırakalım yeter. Yerel halk olarak sizden bunu bekliyoruz.” (ANKA)

 

 

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER