A3 Haber

Bütçe görüşmeleri tamamlandı: İşte AKP’nin kabul etmediği 7 öneri

Bütçe görüşmeleri tamamlandı: İşte AKP’nin kabul etmediği 7 öneri

Bütçe görüşmeleri tamamlandı: İşte AKP’nin kabul etmediği 7 öneri
Aralık 01
08:52 2019

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda tamamlandı. Bütçenin son günü CHP’li 6 üye, herkesi ilgilen 7 öneride bulundu. Bu öneriler AKP tarafından kabul edilmedi.

Bütçe görüşmeleri TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda tamamlandı. Bütçenin son günü CHP’li 6 Komisyon üyesi Abdüllatif Şener, Süleyman Girgin, Bülent Kuşoğlu, Cavit Arı, Kamil Okyay Sındır ve Emine Gülizar Emecan, 7 önemli konuda vatandaşların hayatını kolaylaştıracak önergeler verdi.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre bu önergelerin tümü AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

AKP’nin reddettiği öneriler

Reddedilen önergeler şöyle:

  • Kamuda asgari ücretle çalışanlar, vergiden muaf olsun.
  • Sağlık çalışanları, öğretmenler, din görevlileri ve Emniyet mensupları ile şehit aileleri ve gazilerin ek göstergeleri, yüzde 20 arttırılsın.
  • Çiftçilerin tarımsal üretimde kullandıkları mallar ÖTV ve KDV’den muaf tutulsun.
  • Elektrik faturalarından, TRT payı, sayaç okuma, kayıp kaçak gideri gibi hiçbir ad altında ücret alınmasın.
  • Elektrik ve doğalgaz bedeli, abonelerin gelir düzeyi dikkate alınarak indirimli olarak uygulansın. Engellilere de indirim yapılsın.
  • Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), yani prim ödeme gün sayısını dolduran ancak yaş haddine takılanlar için emeklilik hakkı tanınsın.
  • Cami, kilise, sinagog ve cemevleri gibi tüm ibadethanelerin tadilat masrafları ve bina giderlerini (elektrik-su-ısınma) Diyanet karşılasın.

AKP araç alma önerisini onayladı

İktidar bu önergeleri reddederken AKP’li milletvekillerinin verdiği bir önerge kabul edildi ve Ticaret Bakanlığı’na bir otobüs, beş minibüs dahil toplam 110 araç alınması benimsendi.

Bu araçlar gümrük kanunu gereği tasfiye edilecekler arasından karşılanacak ve bakanlığın bölge müdürlükleri tarafından kullanılacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER