A3 Haber

Erdoğan 15 termik santralin filtre takmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti

Erdoğan 15 termik santralin filtre takmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti

Erdoğan 15 termik santralin filtre takmasını erteleyen düzenlemeyi veto etti
Aralık 02
17:38 2019

Havayı kirleten 15 termik santralin bacasına 2.5 yıl daha filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen düzenlemesi TBMM’de AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilmişti. Kamuoyu tepkisinin ardından AKP Sözcüsü Ömer Çelik “Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve veto etmiştir” açıklamasında bulundu.

TBMM’de görüşülen termik santrallere 2.5 yıl daha baca filtresi takılmasını erteleyen kanun teklifi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmişti. Karar kamuoyunun tepkisiyle karşılaşınca AKP’den geri adım geldi.

CNN Türk savunmuştu

CNN Türk, termik santrallere filtre takılmamasını savunarak, filtre takılırken geçen sürenin yaratacağı “enerji maliyetini” öne sürdü. CNN Türk’ten yapılan utanç yayını kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. 

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Havayı kirleten 15 termik santralin bacasına filtre takılmasını iki buçuk yıl erteleyen düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve az önce veto etmiştir” dedi.

‘Türkiye’de 2017’de hava kirliliği trafik kazalarından yedi kat fazla can aldı’

15 santral havayı kirletmeye devam ediyor

Türkiye’nin birçok köşesine elektrik üretimi için yapılan termik santrallerin yaklaşık 15 tanesinde baca filtresinin değiştirilmediği ya da takılmadığı ortaya çıkmıştı.

Filtresi olmayan kimi santraller ise şöyleydi: Çelikler Holding, Ciner Enerji, Konya Şeker Enerji, Limak Enerji, İçtaş Enerji ve Bereket Enerji gibi sermaye gruplarına ait…

#TemizHavaHaktır diyorsan, imzala…

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER