A3 Haber

AKP’li belediyedeki yolsuzluk iddialarının araştırılması önerisi reddedildi

AKP’li belediyedeki yolsuzluk iddialarının araştırılması önerisi reddedildi

AKP’li belediyedeki yolsuzluk iddialarının araştırılması önerisi reddedildi
Aralık 04
09:10 2019

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nde, Gençlik Akademisi’nin kurucu müdürlüğünü yapan ve sekiz yıl belediyede çalışan Veysel Kömürcü’nün yeminli zabıt katibi huzurunda anlattığı “Milyonlarca liralık yolsuzluk” iddiaları tartışma yarattı. Üsküdar Belediye Meclisi’nde CHP grubunun gündeme getirdiği araştırma komisyonu kurulması önerisi AKP ve MHP’li üyelerin oylarıyla reddedildi.

Sözcü’nün haberine göre eski belediye çalışanının yolsuzluk iddiaları ile ilgili ifadesi 2 Aralık tarihli Üsküdar Belediye Meclisi’nde gündeme taşındı.

Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili ve İBB Meclis Üyesi Doğan Tekel, mecliste yaptığı konuşmada yolsuzluk iddialarını araştırmak üzere komisyon kurulmasını teklif etti.

Araştırma komisyonu kurulması teklifine CHP ve İyi Parti “evet” oyu verirken, AKP ve MHP “hayır” oyu kullandı. Önerge reddedildi.

AKP: Münferit bir olay

Üsküdar Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Doğan Tekel mecliste yaşananları şöyle anlattı:

  • Meclis oturumunda önce eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın kaçak villasını yıktıkları için belediye yönetimini tebrik ettim, alkışladığımızı söyledim. Daha sonra da önemli bir gazetede manşet olan Üsküdar’ı ilgilendiren bir konu olduğuna dikkat çekerek eski belediye çalışanının ‘poşetler içinde paralar taşındığını söyleyip belgeler sunduğunu’ aktardım.
  • Bu iddialara kayıtsız kalamayacağımızı söyleyerek İBB’de birçok konuda komisyonlar oluşturulduğunu hatırlatıp yolsuzluk iddiaları ile ilgili de Üsküdar Belediye Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulmasını önerdim.
  • AKP grubu, yolsuzluk iddialarının ‘münferit’ olduğunu söyleyip ‘her olayı araştırmak için komisyon oluşturursak burada çalışamayız’ savunması yaptı. CHP, İyi Parti, AKP ve MHP’li meclis üyeleri olarak komisyon oluşturalım, olaya el koyalım, değerlendirelim, denetim hakkımızı kullanalım istedik.
  • Çünkü kurum içi bir olay olarak değerlendirilemez, halkın parasının çarçur edildiğine, rüşvet döndüğüne dair ciddi iddialara vardı. Ancak önergemiz reddedildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER