A3 Haber

‘Asgari ücrette Avrupa’nın en kötüsü, Cumhurbaşkanı maaşında en iyi dördüncüsüyüz’

‘Asgari ücrette Avrupa’nın en kötüsü, Cumhurbaşkanı maaşında en iyi dördüncüsüyüz’

Aralık 06
13:25 2019

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba TBMM’de yaptığı açıklamada asgari ücret üzerinden AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdi. Ağbaba, “Asgari ücrette Avrupa’nın en kötüsü, Cumhurbaşkanı maaşında Avrupa’nın en iyi dördüncüsüyüz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbaba, asgari ücret üzerinden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanı eleştirirken, “Asgari vergi oranları artırıldı. Türkiye Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin en düşük olduğu 4’üncü ülke. Arnavutluk, Bulgaristan, Makedonya ve Türkiye maalesef ilk dörtte yer alıyor. Türkiye’nin ortalama asgari ücreti 310 avro civarında. Hollanda’da 2 bin avro, Lüxenburg’da bin 620 avro, İrlanda’da bin 570 avro, Fransa’da bin 522, Almanya bin 500, İspanya’da 900, Yunanistan’da 650, Portekiz’de 600, Polonya’da 522, Macaristan’da 600, Çek Cumhuriyeti’nde 490 euro. Türkiye’de asgari ücret 310 euro. Her alanda olduğu gibi maalesef asgari ücrette de dünyanın en kötüsü, dördüncü ülkesiyiz.

“Cumhurbaşkanı Avrupa’da en çok maaşı ala dördüncü lider“

Ağbaba, Cumhurbaşkanı Eroğan’ın aldığı maaşa dikkat çekerken, “Bir yerde en iyi dördüncü ülkeyiz Avrupa’da. O da devlet başkanlarının, cumhurbaşkanlarının en çok maaşı alan cumhurbaşkanı ülkemizde. Bir kez daha söyleyelim asgari ücrette Avrupa’nın en kötü dördüncü ülkesiyiz, Cumhurbaşkanlığı maaşında Avrupa’nın en iyi dördüncü ülkesiyiz. Cumhurbaşkanı Avrupa’da en çok maaşı ala dördüncü lider konumunda bununda altını çizelim. Türkiye’nin aslındaki ekonomisinin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin özeti budur” dedi. (ANKA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER