A3 Haber

Demirtaş’ı cezavine ziyarete giden ailesi kaza geçirdi: Sekiz yaralı

Demirtaş’ı cezavine ziyarete giden ailesi kaza geçirdi: Sekiz yaralı

Demirtaş’ı cezavine ziyarete giden ailesi kaza geçirdi: Sekiz yaralı
Aralık 06
17:54 2019

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı minibüsle ziyarete giden ailesi, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde kaza geçirdi. Demirtaş’ın annesi, babası ve kardeşi dahil 8 kişi yaralandı.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyarete giden ailesinin bulunduğu, Özkan Yalgı yönetimindeki minibüs, TEM’in Çorlu gişeler mevkisinde, arka lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıkıp, bariyerlere çarptı.

Kazada araçta bulunan Demirtaş’ın annesi Sadiye ve babası Tahir Demirtaş, kardeşi Sadiye Demirtaş Buluttekin ile Mehmet Akkaya, Süleyman Akkaya, Tahir Elçi Yalgı, Roni Türkmen ve Fesih Türkmen hafif yaralandı. Sağlık görevlileri, 8 yaralıyı ambulanslarla Çorlu Devlet Hastanesi’ne kaldırdı. İlk müdahalesi burada yapılan yaralılar, ardından ilçedeki özel hastaneye sevk edildi. Tedaviye alınan 8 kişinin, hayati tehlikesinin olmadığı ve tedavilerine devam edildiği belirtildi.

Buldan: Yaralıların durumu iyi, hayati tehlike yok

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yaralıları hastanede ziyaret edip, durumları hakkında doktorlardan bilgi aldı. Hastanede yaklaşık bir saat kalan Buldan ve Temelli, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Buldan, Demirtaş Ailesi’nin ve diğer yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, “Selahattin Demirtaş’ın ailesi, Edirne ziyareti sırasında, Çorlu yakınlarında trafik kazası geçirdi. Sayın Demirtaş ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Sevgili Demirtaş’ın ailesinin, geçirmiş olduğu bu büyük kazayı hafif kırıklarla atlattıklarına dair bilgiyi paylaşmak isterim. Selahattin Bey’in annesinin ve babasının ufak kırıkları var. Babanın göğsünde, annenin ise bacağında kırık var. Selahattin Bey’in kızkardeşinin omuzunda, kayınpederi ve eşinin erkek kardeşinde de kırık var. Her türlü tedavileri burada yapılıyor. Hayati tehlikelerinin olmadığını belirtmek isterim” diye konuştu.

“Edirne’de olmaması gerekir”

Buldan, Selahattin Demirtaş’ın rahatsızlığı nedeniyle ailenin, cezaevi ziyaretine kalabalık olarak gitme ihtiyacı duyduğunu belirterek, “Ailenin büyük fertleri, Demirtaş’ın bir hafta önce yaşamış olduğu sağlık probleminden dolayı, kendisini görmek üzere yola çıkmışlar. Şunu da belirtmekte fayda var; Selahattin Demirtaş’ın Edirne gibi uzak bir yerde olması, bu tür kazaların yaşanması sebebiyle, elbette üzerinde durulması ve tartışılması gereken konu. Israrla Demirtaş’ın Edirne gibi bir yerde olmaması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü aileler gelip, gitmekte büyük zorluk yaşıyorlar. Ziyaret saatini tutturabilmek, kaçırmamak için hız yapmak zorunda kalıyor, araç sahipleri. Biz hem Demirtaş’ın hem de Abdullah Zeydan’ın bundan sonra özgürlükleri tartışılmalıdır. Hem milletvekillerimizin hem de bütün siyasi tutuklu arkadaşlarımızın. Ancak bu tür cezaların ailelerinden uzak yerde olması da ayrıca konuşulması gereken bir meseledir” diye konuştu. (DHA)

About Author

Uğraş Vatandaş

Uğraş Vatandaş

Related Articles

TÜM HABERLER