A3 Haber

Libya mutabakatının geleceği karanlık

Libya mutabakatının geleceği karanlık

Libya mutabakatının geleceği karanlık
Aralık 09
13:03 2019

The News Arab adlı bir internet sitesi, Libya’da General Hafter’e bağlı güçlerin İsrail gizli servisi MOSSAD tarafından eğitildiklerini iddia etti. İsrail’in Hafter ordusuna eğitimi Tel Aviv’de verdiğini belirten kaynak, sürecin içerisinde Mısır’ın da olduğunu ileri sürdü.

Haber küçük olabilir ama arka planı çok önemli.

İsrail’in Mısır üzerinden bu desteği, bölgedeki klasik Mısır-İsrail çatışmasının rafa kalktığını gösteriyor.

Ve tabii çok daha önemlisi İsrail’in olduğu yerde ABD’nin bulunduğudur. Dolayısıyla ABD’nin örtülü olarak Hafter’e destek verdiği sonucunu çıkarabiliriz…

ABD bugüne kadar Libya’da yaşananlar konusunda kesin bir görüş bildirmemiş, herhangi bir gruba yakın olduğunu açıklamamıştı. Sadece Trump’ın Hafter ile bir telefon konuşması yaptığı yansımıştı kulislere.

Aslında mantık olarak bakılınca ABD’nin İhvancı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı General Hafter’e gizli desteği sürpriz sayılmaz. ABD Mısır’da da İhvan’a karşı durmuş Sisi’yi bir darbe ile iktidara getirmişti. Hafter’in hata yapmadığı sürece İslam karşıtı Batı’nın desteğini alması çok zor görülmüyor.

Her ne kadar BM İhvancı Libya Hükümetini tanısa da ABD ve Rusya’nın ortak adımı ile bu kararın değiştirilmesi zor bir olasılık değil.

İhvancı Libya yönetiminin Katar ile birlikte kendisine destek olan Türkiye ile yaptığı anlaşma da başta İtalya ve Yunanistan olmak üzere bazı AB ülkelerinin U dönüşüne neden olacak görünüyor. Erdoğan’ın yaklaşımlarında rahatsız olan AB ülke sayısı hiç de az değil.

Bir diğer önemli gelişme hafta sonu Hafter ordusu İhvancı Libya yönetiminin elinde bulundurduğu başkent Trablus’a da saldırı başlattı.Saldırının şimdilik püskürtüldüğü belirtiliyor olsa da Hafter, Libya Hükümeti’nin son kalesi Trablus’u düşürürse Libya’nın tek hakimi olacaktır.

İhvancı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı düzensiz birçok grubun çatısını oluşturduğu birlikler ordu olma kapasitesi taşımıyor.

Buna karşılık General Hafter’a bağlı ordu, Libya’da düzenli orduya sahip tek güç. Ulusal Ordu’nun envanterini 30.000 asker, 63 eğitim uçağı, 20 savaş uçağı, 20 saldırı uçağı, 20 askeri helikopter, 7 saldırı helikopteri, 5 kargo uçağı, 530 zırhlı askeri araç, 300 tank, 155 obüs/topçu, 75 mobil fırlatıcı, 1 fırkateyn ve 4 devriye gemisi oluşturuyor.

O zaman Türkiye ile Libya arasında büyük gürültü ile imzalanan mutabakat ne olacak diye sorabilirsiniz.

Hemen yanıtlayayım: Doğrudan çöpe.

About Author

Süleyman Gencel

Süleyman Gencel

Related Articles

TÜM HABERLER