A3 Haber

‘Asgari ücretliden 410 liraya barınması, günde 18 liraya ailenin karnını doyurması bekleniyor’

‘Asgari ücretliden 410 liraya barınması, günde 18 liraya ailenin karnını doyurması bekleniyor’

‘Asgari ücretliden 410 liraya barınması, günde 18 liraya ailenin karnını doyurması bekleniyor’
Aralık 10
13:06 2019

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün toplanıyor. Toplantı öncesi BİSAM’ın yayımladığı araştırma, asgari ücretlinin sefaletini gözler önüne seriyor. Buna göre eşi çalışmayan iki çocuklu bir asgari ücretliden, günde 18 lira tüm ailenin karnını doyurması, ayda 410 lirayla barınması, ayda 5 lirayla çocuk okutması bekleniyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için bugün ikinci toplantısını Türk-İş’te gerçekleştiriyor. Toplantı öncesi DİSK Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nin (BİSAM) yayımladığı Asgari Ücret Araştırması, kriz koşullarında asgari ücretlinin içinde bulunduğu vahim durumu gözler önüne seriyor.

BirGün’ün haberine göre resmi verilere dayanılarak yapılan araştırmaya göre, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli, kasım ayında eline geçen ücretle (vergi dilimi için gelir kaybı sonrasında) gıdaya günlük yalnızca 18 TL ayırabiliyor. Bir diğer ifadeyle asgari ücretli, günde 18 TL ile hem kendinin hem eşinin hem de çocuklarının karnını doyurmak zorunda. Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabildiği tutar 4,5 TL olurken, öğün başına bu tutar sadece 1,5 TL düzeyinde.

Asgari ücretlinin barınmaya ayırabildiği para 410 TL

Türkiye genelinde ortalama kira bedeli 999 TL iken asgari ücretlinin kira için ayırabildiği tutar sadece 410 TL.

Bu durum, asgari ücretlinin sağlıksız bir çevrede, kentsel donatı hizmetlerinin en az olduğu, deprem riski altındaki konutlarda yaşamak zorunda kaldığına işaret ediyor. Öte yandan asgari ücretlinin konut harcamalarının tümüne (konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar) ayırabildiği tutar ise yalnızca 635 TL.

İşe gidip gelmek de sorun

Asgari ücretlinin, çalıştığı işyerinin servis imkânı yoksa işyerine ulaşımı bile büyük bir sorun. Tek bir belediye otobüsü biletinin Türkiye ortalamasında 2,46 TL olduğu koşullarda, asgari ücretlinin ulaşım için ayırabildiği günlük pay sadece 2,1 TL, bu tutarla sadece tek yön bilet alınabiliyor.

Çocuk okutmak mucize

Asgari ücretlinin kültür ve eğlence için ayırabildiği pay ise ayda sadece 7,2 TL. Bu tutar ile ne sinemaya ne tiyatroya gidebilmek mümkün. Sinema bileti ortalama 20 TL, tiyatro bileti ise 42 TL.

Araştırma, tiyatro-sinemaya gitmek bir yana, asgari ücretlinin çocuğuna defter-kalem bile alamayacak durumda olduğunu ortaya koyuyor. Asgari ücretli, çocuk başına eğitim için ayda ancak 5 TL ayırabiliyor. Buna göre, asgari ücretlinin çocuğunu okutması neredeyse mucize. Bu nedenle asgari ücretlilerin okul tercihleri büyük oranda, yoksul ve kaynak yokluğundan eğitim veremez durumdaki okullar oluyor.

Asgari ücret zammı için ikinci toplantı bugün: 7 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiriyor

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER