A3 Haber

Öğrenci yurdunda karbonmonoksit zehirlenmesi: 105 kişi hastaneye kaldırıldı

Öğrenci yurdunda karbonmonoksit zehirlenmesi: 105 kişi hastaneye kaldırıldı
Aralık 12
10:44 2019

Çorum Osmancık’da öğrenci yurdunda zehirlenme nedeniyle iki öğretmen ve 103 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Zehirlenmenin doğal gaz bacasının yerinden çıkması nedeniyle içeri sızan karbonmonoksit gazından kaynaklandığı belirlendi. Altı öğrenci yoğun bakıma alınırken hastaneye kaldırılan 105 kişinin de durumunun iyi olduğu açıklandı.

Ömer Derindere Fen Lisesi’ne ait kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler ve öğretmenlerin karbonmonoksit gazından zehirlenmeleri üzerine, yetkililer durumu sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine pansiyona çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi.

Sağlık ekiplerinin ilk müdahalede bulunduğu iki öğretmen ve 103 öğrenci, Osmancık Devlet Hastanesi ve Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Hastanelerde tedaviye alınanların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Hayati tehlike yok

Çorum Valiliği, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Zehirlenmenin doğal gaz bacasının yerinden çıkması nedeniyle içeri sızan karbonmonoksit gazından kaynaklı olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ömer Derindere Fen Lisesi Kız öğrenci Pansiyonu’nda kalan öğrencilerimiz bu sabah saat 05.40 sularında doğal gaz bacasının yerinden çıkması nedeniyle içeri sızan karbonmonoksit gazından etkilenmişlerdir. Şu an itibariyle öğrencilerin hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Tüm öğrencilerimizin ilçemiz devlet hastanesine sevkleri sağlanmıştır. Hastaneye sevk edilen öğrencilerin yapılan ilk muayenelerinde kanlarında karbonmonoksit değerlerinin yüksek çıktığı tespit edilmiş olup, 103 öğrencimiz ve 2 öğretmenimiz, ilçemizde yapılacak ilk müdahale sonrasında gerekli görülmeleri durumunda ilimize sevk edilecektir. Pansiyonda kalan öğrencilerimizin hastaneye sevkleri 112 sağlık görevlilerince yapılmış olup, an itibariyle 20 öğrencimizin ilimize sevki gerçekleştirilmiştir.

Altı öğrenci yoğun bakımda

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi de beraberinde Kaymakam Hakan Alkan, Belediye Başkanı Ahmet Gelgör, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun ile birlikte hastaneye gelerek, öğretmen ve öğrencileri ziyaret etti. Hastane yetkililerinden bilgi alan Vali Çiftçi, daha sonra olayın yaşandığı yurda giderek, incelemelerde bulundu.

Vali Çiftçi, “Kız öğrenci pansiyonunda karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle 103 tane öğrencimiz ilçemiz devlet hastanesine sevk edilmiş durumda. İlk müdahalesi devlet hastanesinde yapıldıktan sonra durumu kritik olan öğrenciler, Çorum’a sevk edildi. Son aldığımız bilgilere göre 6 öğrencimiz yoğun bakımda. Öğrencilerimizin şuuru açık, herhangi bir sorun yok. Savcımız olaya el koyarak, gerekli incelemeleri başlattı” diye konuştu. (DHA)