A3 Haber

‘Türkiye, Nusra, IŞİD ve ABD ile Suriye petrolünün satışında suç ortağı’

‘Türkiye, Nusra, IŞİD ve ABD ile Suriye petrolünün satışında suç ortağı’
Aralık 16
11:23 2019

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türkiye hükümetini Suriye’den çalınan petrolün satışında rol oynamakla suçladı. Esad, “Türk rejimi, önce Nusra, sonra IŞİD ve bugün de ABD ile bölgenin petrolünün satışı konusunda doğrudan bir rol oynuyor” dedi.

A3 Haber Merkezi- Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Çin’in Phoenix televizyonuna röportaj verdi. Röportajda Suriye petrolüne ilişkin konuşan Esad, Türkiye hükümetini Suriye’den çalınan petrolün satışında doğrudan rol almakla suçladı.

Suriye petrolü ile ilgili Esad, röportajda şu açıklamada bulundu: “ABD’den de önce, IŞİD gelip bölgeyi ele geçirmeden -daha doğrusu bölgedeki kuvvetler IŞİD’le birleşmeden- önce söz konusu petrol kuyuları Nusra Cephesi tarafından kullanılıyordu. Petrolü çalıp doğrudan Türkiye üzerinden sattılar. Şimdi de ABD bölgedeki petrolü çalıp Türkiye’ye satıyor. Türkiye petrol satışında suç ortağı, sürece ilişkin bir sorunu yok ve hazır. Türk rejimi, önce Nusra, sonra IŞİD ve bugün de ABD ile bölgenin petrolünün satışı konusunda doğrudan bir rol oynuyor.